fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Przenikanie ciepła

Od ścian budynków zamieszkałych oczekuje się nie jedynie niedużej przewodności ciepła, ale też utrzymania ciepła przez możliwie występujący okres czasu po rezygnacji z ogrzewania. Ilość przechowywanego w ścianie ciepła bywa w stosunku prostym do jej temperatury, ciężaru i ciepła właściwego. (uprawnienia budowlane kontakt) Z statystyk wnikania ciepła poprzez ściany można bez problemu dostrzec, że kiedy najbardziej izolująca warstwa jest od strony wewnętrznej, wtedy ściana bywa zimna i ciepło w niej przechowywane jest niewielkie i na odwrót. Jeśli ta warstwa jest od zewnątrz, a te cięższe od wewnątrz, wtedy przechowywane ciepło bywa wyższe.

magazynowanie ciepła

Z tego wywnioskować można, że w ścianach wielowarstwowych budynków mieszkalnych warstwa najbardziej izolująca musi być jak najbliżej strony zewnętrznej, a warstwa akumulująca musi być od wewnątrz.

Licowanie słupa

Nie wymaga się, żeby słup licował z zewnętrzną powierzchnią muru, bo wtedy pojawiają się w tym punkcie ciemnie kreski na tynku. Lepiej wyjdzie, jak słup o widoczniejszym przekroju wystaje trochę za elewację, bo wtedy kolory widoczne na tynku o odpowiednim konturze nie będą aż tak rzucające się w oczy i nie będą nieestetycznie odznaczały się na ścianie. W takiej sytuacji warto słup obłożyć od środka płytami izolacyjnymi, przykładowo pilśniowymi, a tynk wewnętrzny w tym miejscu zrobić na prawidłowo umieszczonej siatce. (uprawnienia budowlane 2021)

Umiejscowienie większego wymiaru przekroju słupa w kierunku długości muru, bywa nie najlepszym wyjściem, przez izolację cieplną, bo nieprawidłowy izolator znajduje się na widocznej powierzchni, korzystniejsze okaże z tego powodu umieszczanie.

Wkładki podłużne

Z powodu ognioodporności wkładki podłużne słupów najlepiej żeby zostały okryte:

-w budynkach ogniochronnych, dwucentymetrową warstwą betonu, (uprawnienia budowlane program)

-w budynkach ogniotrwałych, pięciocentymetrową warstwą betonu bez tynku albo czterocentymetrową warstwą betonu, tu już z dodatkiem tynku cementowego albo cementowo-wapiennego. Minimalny wymiar przekroju słupa to 30cm,

-w budynkach ognioodpornych, trzycentymetrową warstwą betonu albo dwucentymetrową warstwą betonu z tynkiem cementowo-wapiennym. Minimalny wymiar słupa wynosi 25cm.

Ściany zewnętrzne budynków szkieletowych muszą zgadzać się w sposób trwały identycznymi wytycznymi izolacyjnymi, jakie zakłada się dla ścian nośnych masywnych. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Wypełnienia pól

Wypełnienia pól pomiędzy słupami muszą być jak najlżejsze, ponieważ ich waga ma duże znaczenie co do wymiarów oraz ilości materiałów konstrukcyjnych w częściach szkieletu. W naszym kraju, gdzie budownictwo przed wojną posiadało charakter konserwatywny, używano w dużej mierze do zapełnienia szkieletu od zewnątrz, mury grubości dwóch cegieł z dziurawek albo i pełnej cegły. Ten system budowy nie niesie za sobą takiego ryzyka, wyróżniającego się jak dla innych, mniej sprawdzonych sposobów i materiałów, ale jest nie korzystny względem pieniężnym. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Mur wielorzędowy

Bardziej korzystnymi pieniężnie opcjami będą przede wszystkim mury z pustaków Muranów, mur wielorzędowy o grubości 1,5 cegły z niezapełnionymi spoinami podłużnymi, mury z pustaków Alfa, mur pomorski, mury z dziurawek podwójnych i poczwórnych, mury ze specjalnych pustaków ceglanych. (program egzaminu na uprawnienia)

Do lekkich i zazwyczaj też najoszczędniejszych wpasowują się ściany posiadające odpowiednie pionowe warstwy izolacyjne, przykładowo ściany z pustaków ceramicznych oraz bloków pianobetonowych z oblicówką kamienną, ściany z bloków gruzobetonowych izolowanych od zewnątrz pianobetonem z warstwą chroniącą zaprawy cementowej, ściany z murów pół-cegłowych i zapełnienia z płyt wiórkowo-cementowych pomiędzy nimi, ściany z muru pół-cegłowego izolowanego od środka płytami wiórkowo-cementowymi, ściany nośne zrobione z cegły izolowane od środka płytami pilśniowymi.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com