Przeglądy komina
Komin ze względu na swoją funkcję stanowi jeden z najważniejszych elementów całego domu. Komin ma funkcję odprowadzania spalania z urządzeń grzewczych, ale i może doprowadzać powietrze do spalania. Prawidłowe działanie to gwarancja bezpieczeństwa domownikom. Ponadto pozwala cieszyć się ciepłem w mroźne dni. (testy uprawnienia budowlane)
Kontrolowanie prawidłowego działania kominów
Kontrole kominów to obowiązek ustalony przez przepisy prawa. Stan komina wpływa na bezpieczeństwo domowników. Dlatego też tak ważne jest aby kominy sprawdzać systematycznie i dokładnie. Według przepisów przegląd komina powinien być wykonywane przynajmniej raz w roku. Sam przegląd komina nie wystarczy. Ważne jest również okresowe czyszczenie oraz udrażnianie przewodów kominowych. W tej sytuacji częstotliwość sprawdzania zależy od rodzaju przewodu: (uprawnienia budowlane 2021)
- przewody dymowe czyści się 4 razy w roku,
- przewody spalinowe – 2 razy w roku,
- przewody wentylacyjne – raz w roku.
Sposób przeprowadzania przeglądu kominów
Z kominów dymowych usuwa się sadzę i smołę znajdującą się na ściankach komina. Natomiast przewody wentylacyjne i spalinowe należy wyczyścić między innymi z pajęczyn oraz ptasich gniazd, które są przyczyną blokowania komina. Zanieczyszczenia są kierowane w dół i usuwane z komina przez otwór rewizyjno – wyczystny. Nieczyszczony komin to duże zagrożenie pożarem, a nawet wybuchem sadzy i smoły, które osadziły się na ściankach. Zły stan techniczny komina i przewodów (również spalinowych i wentylacyjnych) może być przyczyną powstawania czadu, który powoduje śmiertelne zatrucia. Smoła, która wydziela się z opału w wyniku jego suchej destylacji bądź spalania ze zbyt małą ilością powietrza, osadza się na ściankach komina. W trakcie rozgrzewania się komina smoła paruje, wydzielając łatwopalne opary – wystarczy iskra (np. podczas dokładania opału), aby komin uległ zapaleniu. Według przepisów właściciel oraz zarządca nieruchomości są zobowiązani do czyszczenia kominów. (uprawnienia budowlane segregatory) Za zanieczyszczenie kominów grozi kara w wysokości do pięciu tysięcy złotych. Jeżeli dom ubezpieczony jest od pożaru, a nie można udowodnić, że regularnie były czyszczone i sprawdzane przewody, można pozbawić się odszkodowania za poniesione straty.
Okresowe czyszczenie przewodów kominowych