fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Okresowe czyszczenie kluczem do bezpieczeństwa użytkowników

Okresowe czyszczenie przewodów kominowych to obowiązek właścicieli i zarządców każdego budynku mieszkalnego. Czynności te należą do bardzo istotnych, ponieważ od tego zależy bezpieczeństwo mieszkających tam osób. W tym wpisie przyjrzymy się temu, jak prawo warunkuje czyszczenie kominów. (testy uprawnienia budowlane)

Co na ten temat mówi prawo?

Przepisy prawa budowlanego stanowią jasno: posiadacz lub zarządca nieruchomości musi co najmniej raz w roku dokonać przeglądu technicznego. Obowiązkowe jest tez okresowe czyszczenie przewodów kominowych. W przypadku niezastosowania się do tego przepisu, inspektor nadzoru budowlanego nakłada na właściciela mandat w wysokości 500zł. Równocześnie wydawany jest nakaz natychmiastowego skontrolowania i udrożnienia przewodów kominowych. (programy do uprawnień architektonicznych)

Okresowe czyszczenie przewodów kominowych – kto je przeprowadza?

Czyszczenie przewodów kominowych przeprowadza osoba o kwalifikacjach mistrza w kominiarstwie. Dotyczy to kontroli i czyszczenia przewodów znajdujących się w budynkach mieszkalnych, zarówno tych jednorodzinnych jak i wielorodzinnych. Kontrolę kominów przemysłowych i wolnostojących przeprowadza posiadacz odpowiednich uprawnień budowlanych (odpowiednich przez wzgląd na specyfikę obiektu). Kontroli i udrożnienia przewodów kominowych może podjąć się także inspektor nadzoru budowlanego. Przystępuje on do tych zadań z urzędu, gdy stwierdzono pewne nieprawidłowości czy uchybienia w instalacji kominowej. (program na uprawnienia budowlane w wersji android)

Czyszczenie przewodów kominowych – jak wygląda?

Przede wszystkim należy mieć na uwadze, że zadania czyszczenia komina nie może podjąć się osoba nieuprawniona. Co prawda samo czyszczenie może wykonać czeladnik, ale to mistrz kominiarski sprawdza wykonanie zadania i potwierdza odpowiednim zaświadczeniem. Jest to potwierdzenie wykonanego zakresu prac. Kontrola stanów przewodów kominowych kończy się wystawieniem protokołu pokontrolnego. W nim możemy znaleźć między innymi zalecenia dotyczące koniecznych napraw. (więcej ciekawostek znajdziesz na naszym blogu)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com