fbpx
Przejdź do treści
uprawnienia budowlane na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane na telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane on-line_cennik_2
On-line
uprawnienia budowlane egzamin ustny na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane egzamin ustny telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane egzamin ustny on-line_cennik
On-line
uprawnienia budowlane akty prawne na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane akty prawne telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane akty prawne on-line_cennik
On-line
o egzaminie
O egzaminie
egzamin pisemny
Egzamin pisemny
egzamin ustny
Egzamin ustny
praktyka
Praktyka
Szczegółowy program Egzaminu
kontakt
Kontakt
o nas
O Nas
opinie
Opinie

Okresowe czyszczenie kluczem do bezpieczeństwa użytkowników

Okresowe czyszczenie przewodów kominowych to obowiązek właścicieli i zarządców każdego budynku mieszkalnego. Czynności te należą do bardzo istotnych, ponieważ od tego zależy bezpieczeństwo mieszkających tam osób. W tym wpisie przyjrzymy się temu, jak prawo warunkuje czyszczenie kominów. (testy uprawnienia budowlane)

Co na ten temat mówi prawo?

Przepisy prawa budowlanego stanowią jasno: posiadacz lub zarządca nieruchomości musi co najmniej raz w roku dokonać przeglądu technicznego. Obowiązkowe jest tez okresowe czyszczenie przewodów kominowych. W przypadku niezastosowania się do tego przepisu, inspektor nadzoru budowlanego nakłada na właściciela mandat w wysokości 500zł. Równocześnie wydawany jest nakaz natychmiastowego skontrolowania i udrożnienia przewodów kominowych. (programy do uprawnień architektonicznych)

Okresowe czyszczenie przewodów kominowych – kto je przeprowadza?

Czyszczenie przewodów kominowych przeprowadza osoba o kwalifikacjach mistrza w kominiarstwie. Dotyczy to kontroli i czyszczenia przewodów znajdujących się w budynkach mieszkalnych, zarówno tych jednorodzinnych jak i wielorodzinnych. Kontrolę kominów przemysłowych i wolnostojących przeprowadza posiadacz odpowiednich uprawnień budowlanych (odpowiednich przez wzgląd na specyfikę obiektu). Kontroli i udrożnienia przewodów kominowych może podjąć się także inspektor nadzoru budowlanego. Przystępuje on do tych zadań z urzędu, gdy stwierdzono pewne nieprawidłowości czy uchybienia w instalacji kominowej. (program na uprawnienia budowlane w wersji android)

Czyszczenie przewodów kominowych – jak wygląda?

Przede wszystkim należy mieć na uwadze, że zadania czyszczenia komina nie może podjąć się osoba nieuprawniona. Co prawda samo czyszczenie może wykonać czeladnik, ale to mistrz kominiarski sprawdza wykonanie zadania i potwierdza odpowiednim zaświadczeniem. Jest to potwierdzenie wykonanego zakresu prac. Kontrola stanów przewodów kominowych kończy się wystawieniem protokołu pokontrolnego. W nim możemy znaleźć między innymi zalecenia dotyczące koniecznych napraw. (więcej ciekawostek znajdziesz na naszym blogu)

Podziel się:

Ocena artykułu:

0
0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.