fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

 Bogaty wybór w płytkach

Wśród różnych rodzajów płytek wyróżniamy płytki ceramiczne, płytki z gresu, terakoty, glazury ,klinkieru. Wybór jest naprawdę wielki, najlepiej aby zapoznać się z właściwościami każdego materiału, a później wybrać ten, który będzie nam najbardziej odpowiadał.

 Bogaty wybór w płytkach
Bogaty wybór w płytkach

Co to jest glazura?

Płytki z glazury są bardziej kruche np. od terakoty. Pokrywa się je zazwyczaj szkliwem. Sprzedaje się je w różnych wersjach, od gładkich, jadnkolorowych wersji, po wzorzyste propozycje.  Są one średnio wytrzymałe i mało nasiąkliwe. Płytki glazurowe wykorzystuje się wewnątrz domów. Nie poleca się ich oczywiście na zewnątrz. (egzamin ustny na uprawnienia architektoniczne)

Płytki z gresu

Płytki z gresu prezentują się jak naturalny kamień, np. granit, marmur. Produkuje się je w wersji prasowanej oraz wypalane jednorazowo z kamionki porcelanowej z dodatkiem piasku kwarcowego oraz barwników mineralnych. Cała cały proces odbywa się w bardzo wysokiej temperaturze. Stosowany jest gres porcelanowy, szkliwiony, która ma bardzo trwałe i wytrzymałe warstwy powlekające. (pytania na egzamin ustny do uprawnień)

Popularne są również płytki z gresu nieszkliwionego, czyli technicznego. Wiele osób decyduje się na powierzchnię matowe, co uzyskuje się właśnie dzięki gresowi technicznemu. Gres techniczny jest bardzo popularny, ponieważ jest odporny, trwały i wytrzymały na wszelkie działania mechaniczne. (egzamin ustny uprawnienia architektoniczne – pytania)

Płytki z terakoty

Płytki z terakoty produkuje się z oczyszczonej i drobnoziarnistej gliny.Jednokrotnie się ją wypala. Powierzchnia jest mocno spieczona i pokryta szkliwem. Terakota posiada kolory gliny, który  może mieć wiele różnych odcieni. Terakota jest bardzo wytrzymała, posiada odporność na działanie środków chemicznych oraz jest łatwa w obróbce.

Płytki z klinkieru

Płytki klinkierowe wykorzystuje się przede wszystkim na zewnątrz budynków. Powstają one z mocno z spieczonej, naturalnej gliny z dodatkiem barwników. Płytki z klinkieru są wypalane jednokrotnie podczas tego procesu, występuje spora zmiana w ich wymiarach, występują w nich nierówne krawędzie. Płytki klinkierowe mogą być szkliwione. (szczegółowy program egzaminu na uprawnienia architektoniczne)

 

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com