fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Przeglądy komina

Komin ze względu na swoją funkcję stanowi jeden z najważniejszych elementów całego domu. Komin ma funkcję odprowadzania spalania z urządzeń grzewczych, ale i może doprowadzać powietrze do spalania. Prawidłowe działanie to gwarancja bezpieczeństwa domownikom. Ponadto pozwala cieszyć się ciepłem w mroźne dni. (testy uprawnienia budowlane)

Kontrolowanie prawidłowego działania kominów

Kontrole kominów to obowiązek ustalony przez przepisy prawa. Stan komina wpływa na bezpieczeństwo domowników. Dlatego też tak ważne jest aby kominy sprawdzać systematycznie i dokładnie. Według przepisów przegląd komina powinien być wykonywane przynajmniej raz w roku. Sam przegląd komina nie wystarczy. Ważne jest również okresowe czyszczenie oraz udrażnianie przewodów kominowych. W tej sytuacji częstotliwość sprawdzania zależy od rodzaju przewodu: (uprawnienia budowlane 2021)

  • przewody dymowe czyści się 4 razy w roku,
  • przewody spalinowe – 2 razy w roku,
  • przewody wentylacyjne – raz w roku.
Przeglądy komina

Sposób przeprowadzania przeglądu kominów

Z kominów dymowych usuwa się sadzę i smołę znajdującą się na ściankach komina. Natomiast przewody wentylacyjne i spalinowe należy wyczyścić między innymi z pajęczyn oraz ptasich gniazd, które są przyczyną blokowania komina. Zanieczyszczenia są kierowane w dół i usuwane z komina przez otwór rewizyjno – wyczystny. Nieczyszczony komin to duże zagrożenie pożarem, a nawet wybuchem sadzy i smoły, które osadziły się na ściankach. Zły stan techniczny komina i przewodów (również spalinowych i wentylacyjnych) może być przyczyną powstawania czadu, który powoduje śmiertelne zatrucia. Smoła, która wydziela się z opału w wyniku jego suchej destylacji bądź spalania ze zbyt małą ilością powietrza, osadza się na ściankach komina. W trakcie rozgrzewania się komina smoła paruje, wydzielając łatwopalne opary – wystarczy iskra (np. podczas dokładania opału), aby komin uległ zapaleniu. Według przepisów właściciel oraz zarządca nieruchomości są zobowiązani do czyszczenia kominów. (uprawnienia budowlane segregatory) Za zanieczyszczenie kominów grozi kara w wysokości do pięciu tysięcy złotych. Jeżeli dom ubezpieczony jest od pożaru, a nie można udowodnić, że regularnie były czyszczone i sprawdzane przewody, można pozbawić się odszkodowania za poniesione straty.

Okresowe czyszczenie przewodów kominowych

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com