fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Projektowanie hal pneumatycznych

Projektowanie hal pneumatycznych

Podczas wykonywania projektu pneumatycznych hal bardzo dużo uwagi zwraca się na energetyczną efektywność danego obiektu. Chcąc podnieść wewnętrzną temperaturę o 20°C, należy do tego celu zastosować piece, których moc wynosi 150 do 1000 kW grzewczej mocy. Odchodzi się od stosowania starych rozwiązań, w których to poszycie wykonywało się z pojedynczej albo podwójnej materiałowej warstwy, a elektryczny nadmuch w celu podtrzymania hali pracował na pełnej mocy całą dobę bez sterowania nim. Nowoczesny typ automatyki w nadmuchowych centralach stwarza możliwość dostosowania ciśnienia w hali, w związku z aktualnymi pogodowymi warunkami. Kiedy pogoda jest bezwietrzna, w takiej sytuacji można ograniczyć nadmuch hali poprzez zmniejszenie mocy, co będzie skutkować zredukowaniem kosztów elektrycznej energii o poziom 40 do 50%. (uprawnienia budowlane kontakt)

Projektowanie hal pneumatycznych
Projektowanie hal pneumatycznych

Elementy pneumatycznej hali

Chcąc dokonać magazynowania elementów pneumatycznej hali należy zapewnić sobie przestrzeń na poziomie od 30 do 100 m². Przestrzeń ta zależy od wymiaru danej hali. Kotwienie do podłoża hal wykonuje się za pomocą betonowych balastów albo stalowych ziemnych kotw. Mając do czynienia z halą, której rozpiętość wynosi 75 metrów, reakcje, jakie przekazywane są na fundament przekraczają wartość 20 kN, na każdy bieżący metr obwodu hali. Hala musi zostać zakotwiona tak, aby były przenoszone obciążenia stałe związane z nadciśnieniem oraz chwilowe obciążenia, na które wpływ ma podmuch wiatru. (uprawnienia budowlane 2022)

Zintegrowana automatyka

Dokonując zintegrowania automatyki ogrzewania i nadmuchu ze zdalnym systemem sterowania oświetleniem uzyskuje się obiekt, który posiada dużą energetyczną efektywność. Rozwiązania obecnie dostępne pozwalają na tworzenie hal przy zastosowaniu technologii 3 albo 4 warstwowej. Dokładając kolejne warstwy materiału tworzy się poszycie posiadające kilka komór, które są dużo cieplejsze niż jednokomorowe rozwiązania, jakie powstają w dwuwarstwowej hali. Tradycyjny rodzaj pneumatycznej hali posiada dwie warstwy i współczynnik związany z izolacyjnością U, którego poziom wynosi 2,7 W/m²K. Nowoczesne pneumatyczne hale pozwalają stosować niestandardowe materiały, do których zaliczyć można zaciemniające materiały o typie blockout czy izolacyjno – refleksyjne folie. (segregator egzamin ustny uprawnienia) 

Ciekawe rozwiązania z zastosowaniem hali pneumatycznej

Pneumatyczne hale, nazywane również balonem są bardzo ciekawym rozwiązaniem podczas zimowego sezonowego zadaszenia lodowisk.  (uprawnienia budowlane program) Pełni ona w ten sposób funkcję zabezpieczającą taflę lodu od pogodowych warunków, a dodatkowo nie wymaga dużej termicznej izolacyjności i stosowania ogrzewania w środku takiej hali. W zachodniej Europie powstają także pneumatyczne hale, które przeznacza się na pobyt tymczasowy ludzi. Posiadają one pełną infrastrukturę i warunki do tymczasowego zamieszkania. Technologia, jaka związana jest z pneumatycznymi halami stwarza możliwość wznoszenia małych obiektów, bądź też zadaszenie pełnowymiarowego piłkarskiego boiska. Przykładem może tu być inwestycja dotycząca obiektu Szalowa Sport Arena. Wysokość w szczycie hali wynosi 18 metrów, a wymiary jej nad boiskiem 75 x 111 metrów.  (program egzaminu na uprawnienia)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com