fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Stosowanie syntetyków przy tworzeniu deskowań przepuszczalnych selektywnie

Deskowanie Przepuszczalne Selektywnie oznacza się w skrócie jako DSP. Jest to specjalny rodzaj syntetycznego materiału. Jego głównym zadaniem jest odprowadzenie w naturalny sposób nadmiaru powietrza i wody z nowo formowanych betonowych powierzchni, przy jednoczesnym przyciąganiu cementu w stronę betonowej powierzchni, aby go uszczelnić. Matę Formtex® produkuje się z polipropylenowych rurek kapilarnych, które wtapia się w półprzepuszczalną błonę. Uzyskana w ten sposób za pomocą specjalnej technologii powierzchnia stwarza po jednej ze stron wyrobu półprzepuszczalną masę, które posiada szczególne cechy odnośnie napięciowych sił powierzchniowych. Jest ona przeznaczona do zatrzymywania cementowych cząstek. Warstwa pozostała mająca grubość około 1 mm to zespół kapilarnych naczyń, które pełnią filtrującą funkcję. Pozwalają one na wyprowadzanie poza obszar deskowania nadmiaru zarobowych wód i wszystkich poreakcyjnych gazów, jakie wydostają się ze środka betonu i z przyszalunkowej powierzchni. (segregator egzamin ustny uprawnienia) 

Stosowanie syntetyków przy tworzeniu deskowań przepuszczalnych selektywnie
Stosowanie syntetyków przy tworzeniu deskowań przepuszczalnych selektywnie

Proces hydratacji

W czasie procesu związanego z hydratacją mata Formtex® oddaje częściowo wodę, zapewniając jednocześnie wysoki stopień wilgotności. Są to korzystne warunki związane z pielęgnacją betonowej nawierzchni, w związku z czym zminimalizowane jest ryzyko związane z mikropęknięciami oraz pęknięciami. W tym procesie jakość betonu ulega poprawie w zewnętrznej warstwie, tylko na wskutek fizyki, bez stosowania chemicznych dodatkowych środków.  Matę o typie DSP stosuje się przede wszystkim po to, aby poprawić fizyczne właściwości oraz chemiczne betonu co sprawi, że można wykorzystać je podczas budowania dużych i znaczących budowli. Są to m.in. mosty, bariery bezpieczeństwa, tunele, spływowe przelewy, osadniki ścieków, zbiorniki pitnej wody, tamy, zapory czy prefabrykowane betonowe elementy.  (program egzaminu na uprawnienia)  

Instalowanie maty Formtex®

Matę Formtex® instaluje się po stronie wewnętrznej szalunku. Materiał dostępny jest na rynku w dwóch wariantach. Pierwszy z nich to Formtex® PSA, która to jest samoprzylepną wersją. Posiada ona warstwę do szybkiego przyklejenia co sprawia, że montaż jest w tym przypadku prosty i szybki. Drugi z wariantów to Formtex® w podstawowej wersji. Istnieją tu dwie możliwości montowania maty do szalunków. Jedną z metod jest klejenia, a druga metoda wiąże się z naciągiem na szalunek, stosując do tego celu specjalne montażowe elementy oraz tapicerskie zszywki. (uprawnienia budowlane kontakt) 

Zalety stosowania wkładek Formtex®

Stosowanie wkładek Formtex® zwykle powoduje zwiększenie początkowe kosztów związanych z budową, jednak bardzo szybko są one kompensowane poprzez brak stosowania antyadhezyjnych środków oraz środków utwardzających.   (uprawnienia budowlane program) Znacznie zmniejsza się także zapotrzebowanie na kosmetyczne naprawy betonowej powierzchni po dokonaniu usunięcia syntetyku, jakim jest Formtex®. Taką matę można ponownie stosować bez utracenia jej właściwości. Dodatkowo możliwe staje się wykorzystanie betonu o wyższym poziomie stosunku w/c, co wpłynie na lepszy poziom urabialności w czasie wylewania betonu oraz zagęszczania. Można tu także stosować formy powstałe ze sklejki o niższej klasie. (uprawnienia budowlane 2022) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com