Ważna kwestia dachowa
Czy ktoś z Państwa w ogóle słyszał o tym, by tworzyć projekt odwodnienia dachu? Z pewnością niektórzy z Was niestety nie. Zadajecie sobie pytanie dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że nie przykłada się do niego należytej uwagi. Bardzo szkoda, ponieważ konsekwencje traktowania w taki sposób projektu odwodnienia dachu mogą być bardzo opłakane. Dlaczego? Przeczytaj!(uprawnienia budowlane)
Konieczność prawna
To bardzo przykre, że zazwyczaj projekt odwodnienia dachu stanowi jedynie kilka kresek na rzucie całości połaci dachowej oraz na elewacji i właściwie sprawa się kończy. (uprawnienia budowlane program) Bywa, że kwestia odwodnienia dachu zostaje także całkowicie pominięta. To dopiero katastrofa! Dlaczego? Efekt jest wówczas następujący: woda, nad którą nie zapanujemy z dużą śmiałością wnika do warstw dachu, w konsekwencji zalewając elewację i niszczy jej powierzchnię oraz wszystkie wewnętrzne warstwy izolacyjne. To z kolei prowadzi do podmycia fundamentów, a także ich odkształcaniu. Grunt jest więc bardzo osłabiony i budynek osiada nam bardzo nierówno. Skoro jest woda i wilgoć to jak wiadomo pojawią się też grzyby. Szok, jakie można ponieść straty finansowe z powodu pominięcia tak ważnego elementu. Na tym nie można oszczędzać, dlatego warto wybrać możliwie najtrwalszy i najefektywniejszy system odprowadzania wody z dachu. Projekt odwodnienia dachu jest naszym obowiązkiem, przede wszystkim według prawa – reguluje to Ustawa z dnia 18 lipca 2001 roku. Prawo wodne wraz ze zmianami z 2015 roku. Mówi ona o tym, że właściciel gruntu nie może zmieniać stanu wód ani także kierunku odpływu znajdującej się na jego gruncie wody opadowej, jeśli przyczyni się do szkód sąsiednich działek. W konsekwencji więc woda deszczowa musi być więc odprowadzana do zbiorników, rowu melioracyjnego lub kanalizacji deszczowej.(segregator egzamin ustny uprawnienia)
Rodzaje odwodnień
- Odwodnienie liniowe
Liniowe odwodnienie dachu najczęściej stosowane jest np. podczas budowy parkingów, które będą mieć płaskie dachy. Tego typu odwodnienie działa na zasadzie korytek zlewowych, które mają za zadanie odprowadzać wodę do pionu spustowego.(uprawnienia budowlane 2022)
- Odwodnienie rynnowe
Stosuje się je na dachach skośnych i płaskich. Najważniejszą kwestią jest jednak zapewnienie spływu wody, przynajmniej jednostronnego. Należy przygotować więc odpowiednie spadki, które umożliwią wodzie deszczowej, by pod wpływem zjawiska grawitacji mogła swobodnie spływać do rynny.(uprawnienia budowlane kontakt)
Rodzaje rynien odprowadzających
- z blachy powlekanej – jej trwałość to około 50 lat. Wykonana jest ze stali powlekanej albo ocynkowanej. Szczególnie odporna na uszkodzenia mechaniczne.
- z PCV – najtańsza rynna, która wykazuje odporność na korozję oraz warunki atmosferyczne różnego rodzaju.
- miedziane – trwałe oraz odporne na korozję. Wykonane z blachy miedzianej i nazywane towarem luksusowym.
- aluminiowe – również bardzo trwałe (do 50 lat) i odporne na korozję.
- cynkowo-tytanowe – najtrwalsze z rynien, całkowicie odporne na korozję.