fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Dostępne na rynku nowoczesne preparaty powodują, że chemiczne zabezpieczenie drewna jest częstym stosowanym sposobem przez wiele osób. Są to rozpuszczalnikowe rodzaje impregnatów. Rozpuszczają się w wodorozcieńczalnych, jak i w organicznych rozpuszczalnikach. Taki rodzaj preparatów może być zarówno bezbarwny, jak i barwny. Nakładane na drewno chronią je przed wszelkimi biologicznymi czynnikami, które mogły by spowodować szkody i pogorszenie jakości drewna. Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć drewno można do tego celu wykorzystać próżniowo – ciśnieniową metodę nanoszenia preparatu. W taki sposób preparat zostaje wprowadzony w głąb drewna, a jego ochrona przed biologicznymi czynnikami jest wysoka. Zabezpieczając drewno należy zwrócić uwagę, na jakie negatywne czynniki będzie narażone. Jeżeli występuje zagrożenie termitami, należy dokonać odpowiedniego wyboru preparatu. Ważne, żeby nie wpływał on znacząco na grubość elementu i wyglądał estetycznie. (uprawnienia budowlane kontakt)

Chemiczne zabezpieczenie drewna
Chemiczne zabezpieczenie drewna

Wpływ grubości warstwy ochronnej na trwałość zabezpieczenia

Ważną kwestią podczas wyboru chemicznych preparatów jest wpływ grubości warstwy ochronnej na trwałość zabezpieczenia. To właśnie jej grubość decyduje o tym, czy zostanie zastosowany dany preparat. Nakładając cienką warstwę powłoki zabezpieczającej np. na układ o typie lazur spowoduje, że jego renowacja będzie musiała odbyć się szybciej, niż w przypadku położenia zabezpieczenia o charakterze grubopowłokowym. Większą uwagę przykłada się również do stolarki zakładanej od kierunku zachodniego i południowego. W tym wypadku powłoki ze względu na promieniowanie słoneczne są bardziej narażone na niszczenie, dlatego też należy tu częściej przeprowadzać renowację. Od wschodu i północy powłoki niszczeją wolniej, co oznacza, że są trwalsze. Ważną kwestią jest dbanie o regularne przeglądy w obiektach. W razie jakichkolwiek uszkodzeń należy je szybko poddać renowacji bądź konserwacji, aby trwałość elementu była w niezmiennym stanie. (uprawnienia budowlane 2022)

Zastosowanie metody próżniowo – ciśnieniowej do zabezpieczenie drewna

Obecnie na rynku wiele firm posiada w swojej ofercie gotowe rozwiązania systemowe, które mają zadbać o zabezpieczenie drewna. Przede wszystkim zastosowanie znajduje tu metoda próżniowo – ciśnieniowa. Często zamiennie używa się tu także nazwy metody podwójnej próżni. W tej metodzie drewno zabezpiecza się środkami głęboko penetrując je. Po zastosowaniu tej metody jest ono skutecznie zabezpieczone przed biologicznymi oraz atmosferycznymi czynnikami. Dość kosztowną metodą jest także nasycenie drewna pod ciśnieniem za pomocą środków, które zabezpieczają je przed wszelkimi owadami oraz grzybami. Dodatkowo podczas zastosowania tej metody drewno ulega barwieniu, a zastosowany tu oleisty środek powoduje, że dodatkowo drewno zyskuje warstwę hydrofobową. (uprawnienia budowlane program) Taka metoda zabezpieczenia drewna nie jest dostępna w każdej firmie produkującej farby oraz środki. Należy udać się do odpowiedniego producenta, który specjalizuje się w tej dziedzinie.

Konserwacja drewna i jego renowacja

Konserwacja drewna polega na oczyszczeniu go z kurzu za pomocą łagodnych środków i czystej wody. Takiego zabiegu powinno dokonać się minimum raz do roku. Znajdując drobne uszkodzenia należy zaopatrzyć się w odpowiedni papier ścierny i delikatnie je zetrzeć. W dalszym etapie oczyszcza się dane miejsce z resztek i zamalowuje odpowiednio dobranym preparatem, tak aby pasował on do reszty elementu. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Mówiąc o renowacji, trzeba pamiętać o kilku podstawowych rzeczach. Przed jej dokonaniem poszczególne elementy szlifuje się a później oczyszcza. Do oczyszczania przyda się wilgotna ściereczka. Po wyschnięciu elementu nakłada się na niego odpowiedni preparat podobny do tego, jaki był użyty wcześniej. Chcąc jednak zupełnie pozbyć się powłoki i nałożyć nową w innym odcieniu należy najpierw całkowicie oczyścić drewniany element ze starej powłoki. Nie może pozostać na niej nawet najmniejszy fragment starego preparatu. (segregator egzamin ustny uprawnienia)Taki zabieg spowoduje, że nowy preparat stworzy pożądaną przez nas powłokę ochronną w wybranym odcieniu.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com