fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Instalacja uziemiająca

Obowiązkiem inwestora na naszej budowie jest przede wszystkim uziom budynku. Oczywiście nie jest to jego główne zadanie, natomiast jest to działanie absolutnie niezbędne. Wiemy przecież, że budowanie domu jednorodzinnego będzie angażowało nas w spełnienie wielu wymogów i warunków, a jednym z nich jest właśnie uziom. Dowiedzmy się więc, dlaczego uziom budynku jest aż tak ważną kwestią. (uprawnienia budowlane)

Uziemienie

Kiedy jest potrzebne?

Należy odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie korzyści niesie ze sobą instalacja elektryczna uziemiająca w domu? Przede wszystkim ilość urządzeń elektrycznych, które pojawiają się w naszym domu jest naprawdę spora. Są to sprzęty elektryczne, ale także elektroniczne. Często więc w wyniku działania różnego rodzaju urządzeń, a przede wszystkim działania wielu urządzeń naraz, możemy mieć do czynienia ze zwiększonym narażeniem na niebezpieczne przepięcia w naszej instalacji elektrycznej. Przepięcia te mogą doprowadzić do uszkodzenia całego systemu instalacji, a także sprzętu, w tym również mogą spowodować pożar w naszym domu. (uprawnienia budowlane 2022) Właśnie tutaj z pomocą zapobieganiu tego typu sytuacji przychodzi uziom. Jeżeli chcemy czuć się w pełni bezpieczni we własnym domu powinniśmy dokonać tego typu instalacji. Bardzo ważne jest, by wykonać ją najlepiej już na etapie budowy domu. Z różnych względów nie jest jednak to zawsze możliwe, więc stworzone zostały w tym celu inne rozwiązania. Jednym z nich może być wykonanie uziomu szpikowego. Uziom ochroni nas także przed niebezpiecznymi napięciami związanymi z wyładowaniami atmosferycznymi. (uprawnienia budowlane kontakt)

Jak zrobić uziemienie?

Kwestia wykonania uziomu to jedno, jednak najpierw dowiedzmy się, jakie mamy rodzaje uziomów. Pod tym względem możemy wymienić: (uprawnienia budowlane program) 

  • Uziom fundamentowy – jak sama nazwa wskazuje, wykonywany na etapie fundamentów. Instalacja uziomu odbywa się poprzez zatopienie metalowego pręta w fundamentach albo specjalnej taśmy. (uprawnienia budowlane program) 
  • Uziom szpilkowy – już wcześniej przez nas wspomniany, jest rodzajem ochrony instalacji elektrycznej. To część elementu instalacji odgromowej. Ma za zadanie odprowadzić zbyt wysokie napięcie bezpośrednio do gruntu tak, aby napięcie w żadnym wypadku nie powróciło z powrotem do instalacji elektrycznej.
  • Uziom otokowy – również element instalacji odgromowej, jednak element zewnętrzny. Uziom otokowy może być montowany w domach jednorodzinnych i blokach, poprzez zamontowanie go wzdłuż ścian zewnętrznych w odległości jednego metra.
  • Uziom kratowy – inaczej uziom siatkowy, stosowany do znacznie większych budynków niż domy jednorodzinnych.
  • Uziom naturalny – czyli każdy możliwy element metalowy, który pozwala nam uziemić zbyt wysokie napięcie.

Najlepsze rozwiązanie dla domu

Dla domu jednorodzinnego najlepszym rozwiązaniem będzie montaż uziomu pionowego. Oczywiście odpowiedni montaż, który polega na równomiernym ułożeniu uziomu i wbiciu go do gruntu. W skrajnych przypadkach można dodatkowo zamontować uziom otokowy. Jednak najważniejsze jest, by uziemienie było zainstalowanie poprawnie i poprawnie działało, a rodzaj uziomu w pełni zależy od nas.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com