fbpx
Przejdź do treści
uprawnienia budowlane na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane na telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane on-line_cennik_2
On-line
uprawnienia budowlane egzamin ustny na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane egzamin ustny telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane egzamin ustny on-line_cennik
On-line
uprawnienia budowlane akty prawne na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane akty prawne telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane akty prawne on-line_cennik
On-line
o egzaminie
O egzaminie
egzamin pisemny
Egzamin pisemny
egzamin ustny
Egzamin ustny
praktyka
Praktyka
Szczegółowy program Egzaminu
kontakt
Kontakt
o nas
O Nas
opinie
Opinie

Ważna kwestia dachowa

Projekt systemu odwodnienia dachu nierzadko traktowany jest całkowicie po macoszemu. Skutki takiego postępowania bywają bardzo opłakane. Jakie są rodzaje odwodnień dachów oraz jakie są ich koszty? Zobacz, jakie masz opcje, zanim podejmiesz się realizacji tego typu projektu.(uprawnienia budowlane)

Projekt odwodnienia dachu

Konieczność prawna

Dość często projekt systemu odwodnień naszego domu to jedynie dwie kreski na rzucie dachu, kilka innych na elewacji i na tym koniec. (uprawnienia budowlane program) W zatrważającej liczbie projektów kwestia ta wciąż pozostaje niedopracowana bądź zupełnie pominięta. W efekcie woda, nad którą nie udało się zapanować, wnika w poszczególne warstwy dachu, zalewa elewację, a tym samym, co oczywiste, niszczy jej powierzchnię i wewnętrzne warstwy izolacyjne. Fundamenty podmyte wodą mogą pękać, a także odkształcać się, a grunt pod nimi może zostać osłabiony, powodując nierówne osiadanie budynku. Nie mówiąc już o mikroorganizmach przenikających wraz z wodą do murów, takich jak grzyby. Straty materialne są naprawdę potężne. Dlatego tak istotną kwestią jest wybór najtrwalszego oraz najefektywniejszego systemu dostosowanego do warunków, w których będzie on pełnić swoje zadanie. Projekt odwodnienia dachu jest konieczny przede wszystkim według prawa – reguluje to Ustawa z dnia 18 lipca 2001 roku. Prawo wodne wraz ze zmianami z 2015 roku mówi o tym, że właściciel gruntu nie może zmieniać stanu wód ani także kierunku odpływu znajdującej się na jego gruncie wody opadowej, jeśli przyczyni się do szkód sąsiednich działek. Woda deszczowa musi być więc odprowadzana do zbiorników, rowu melioracyjnego czy też kanalizacji deszczowej.(segregator egzamin ustny uprawnienia)

Rodzaje odwodnień

Odwodnienie liniowe

Odwodnienie liniowe dachu jest często stosowane np. podczas budowy różnego rodzaju parkingów z dachami płaskimi. Działa ono na zasadzie korytek zlewowych, które odprowadzają wodę bezpośrednio do pionu spustowego. Niekiedy trudno uzyskać jego pełną szczelność oraz kompatybilność z innymi rodzajami izolacji.(uprawnienia budowlane 2022)

Odwodnienie rynnowe

Można je stosować zarówno na dachach płaskich, jak i także skośnych, o ile zapewni się przynajmniej jednostronny spływ wody. Konieczne są do tego odpowiednie spadki takie, by woda deszczowa pod wpływem grawitacji spływała do rynny umieszczonej na krawędzi dachu.(uprawnienia budowlane kontakt)

Rodzaje rynien odprowadzających

  • z blachy powlekanej – trwałość szacuje się nawet na 50 lat, jednak głębsze zarysowania powodują również rdzewienie. Wykonuje się je ze stali powlekanej oraz ocynkowanej, są dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej, jednak przede wszystkim uważa się je za najbardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne.
  • z PCV – są to najtańsze rozwiązania, które są odporne na korozję, warunki atmosferyczne, a także dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej.
  • miedziane – trwałe oraz odporne na korozję, wykonane z blachy miedzianej, która nie jest niczym powlekana. Z czasem pokrywają się patyną, są uważane za produkt niezywkle ekskluzywny.
  • aluminiowe – ich trwałość dochodzi do 50 lat, ponieważ są produkowane z blachy aluminiowej odpornej na korozję, która jest dodatkowo malowana, lakierowana bądź pokrywana tworzywem sztucznym. Dostępne są w różnorodnej kolorystyce.
  • cynkowo-tytanowe – najtrwalsze z rynien, które są całkowicie odporne na korozję. Dostępne jedynie w typowo naturalnej kolorystyce.

Rury dzieli się również ze względu na ich kształt. Poznajmy je więc:

  • półokrągłe – najpopularniejsze, które sprawdzą się na każdym rodzaju pokrycia, wytrzymałe na obciążenia mechaniczne;
  • półeliptyczne – dedykowane do dachów o dość dużej powierzchni, wyróżniają się znaczną przepustowością;
  • zamknięte – sprawdzą się na każdym rodzaju dachu, posiadają szczelinę wzdłuż górnej krawędzi, do której przedostaje się bezpośrednio woda opadowa;
  • gzymsowe, kwadratowe, prostokątne bądź trapezowe – dedykowane do dachów o niewielkiej powierzchni, jeśli nie są wytrzymałe na obciążenia mechaniczne.

Jak obliczyć wielkość rynien oraz rur spustowych? Powinniśmy posłużyć się wzorem EPD = (w+h/2) x l. Otrzymamy wynik należy więc porównać z katalogami producentów systemów odwodnienia dachu.

W – pozioma odległość od narożnika do kalenicy;
H – wysokość dachu;
L – długość połaci dachu w kalenicy.

Podziel się:

Ocena artykułu:

0
0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.