fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Proces urabiania cementogruntu

Cementogrunt określany także jako gruntobeton można wymieszać stosując metodę kolumn CSM. Dwa bębny, jakie są przeciwbieżne i posiadają skrawająco – mieszające zęby o osi poziomej obrotu pozwalają lepiej zhomogenizować mieszaninę. W większym zakresie również cementogrunt wymieszany jest w pionowym kierunku. Najlepszy poziom wymieszania oraz zhomogenizowania na całej objętości rodzimego gruntu z cementowym zaczynem uzyskuje się stosując technologię wgłębnego ciągłego mieszania gruntu CDMM. W tej metodzie grunt jest skrawany i mieszany z zaczynem poprzez zastosowanie narzędzi o różnych kształtach. Są one zamocowane do łańcucha, który to stanowi zamkniętą pętlę. Porusza się on na prowadnicy o długości wynoszącej od kilku do nawet kilkunastu metrów. Takie narzędzie porównać można do łańcuchowej piły, jednak o większych rozmiarach. (uprawnienia budowlane cennik) 

Proces urabiania cementogruntu
Proces urabiania cementogruntu

Wykorzystanie trenczmiksera

Trenczmikser jest odmianą trenchera. Ma on pionową roboczą pozycję miecza oraz dużą prędkość przesuwu roboczego łańcucha. Pozycja pionowa robocza miecza sprawia, że grunt skrawa się i miesza wraz z dostarczaną zawiesiną do niego. Nie wydobywa się on i odkłada na powierzchnię. Zarówno duża moc maszyn, jak i układ hydrauliczny przeniesienia napędu dają możliwość osiągania dużego poziomu wydajności. Pionowy i nieustanny ruch skrawających narzędzi, jakie przesuwają się po prowadnicy powodują, że powstający gruntobeton bardzo dobrze homogenizuje się. W tym materiale parametry wyrównuje się na całkowitej głębokości ściany, jaka zostaje uzyskana. Każda z tych cech pozwala stosować technologię CDMM przy tworzeniu oporowych ścian oraz do wzmacniania pod obiektu gruntu w każdym budownictwie.  (uprawnienia budowlane program) 

Praca miecza trenczmiksera

Pozycja pracy dla miecza tranczmiksera, jaka jest pionowa pozwala ustawić za pomocą hydraulicznego siłownika zagłębienie w gruncie prowadnicy. Można w ten sposób przeprowadzać ciągłą rejestrację głębokości tworzonej ściany. Efektywne stosowanie technologii CDMM jest możliwe przy konstrukcji długich, w związku z długim rozbiegowym odcinkiem, jaki jest równy roboczej długości miecza. Stosując gruntobeton przy tworzeniu elementów do wzmocnienia podłoża, takich jak kolumny, ściany czy beret ważnym parametrem jest wytrzymałość jednoosiowa na ściskanie gruntobetonu. Stosując z kolei gruntobeton do obudowy głębokich wykopów trzeba przyjrzeć się wytrzymałości na rozciąganie podczas jego zginania.  (uprawnienia budowlane segregator)   

Metoda CDMM

W Polsce pierwotnie metodę CDMM stosowano tylko przy tworzeniu przeciwfiltracyjnych przesłon na przeciwpowodziowych wałach. Trenczer, który był w tym wypadku maszyną do tworzenia przesłon posiadał miecz, czyli prowadnicę o pozycji pracy ukośnej. Zmiana w głębokości przesłony zapewniana była poprzez zmianę kąta związanego z nachyleniem miecza. Tego rodzaju regulacje sprawiły, że konieczny stał się precyzyjny monitoring kąta pochylenia miecza, aby w czasie pracy utrzymać projektowe założenia odnośnie głębokości. Robocza ukośna pozycja miecza sprawia, że większe fragmenty gruntu, jaki nie został wymieszany wydobywają się na powierzchnię. (uprawnienia budowlane 2023)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com