fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Iniekcja strumieniowa metodą kolumn DSM i jet grouting

Mając do czynienia z kolumnami DSM trzeba zachować dużą dokładność podczas mieszania rodzimego gruntu. To bardzo trudne zadanie w przypadku gruntów o silnej spoistości. Do takich gruntów zalicza się np. iły. Mieszadło tradycyjne DSM z poprzeczkami poziomymi, jakie się obracają oraz z wylotem punktowym zaczynu nie będzie mogło wymieszać takich gruntów w mieszaninę homogeniczną. W mieszaninie pozostaną duże poziomy wytrąceń gruntu rodzimego, które będą wpływać na osłabienie struktury kolumn. Trudne realizacyjne warunki sprawiają, że poszukuje się sposobów, aby poprawić jednorodność podczas wymieszania cementogruntu. Takim sposobem, który wspomoże proces urabiania i mieszania w kolumnie gruntów jest połączenie twórczych zalet płynących z zastosowania różnych technologii. Rozwiązaniem mogą być tu kolumny DSM. Mieszadło wyposażone jest w tym rozwiązaniu w iniekcyjne dysze do cementowego zaczynu, jaki tłoczy się w związku z dużym ciśnieniem.  (uprawnienia budowlane cennik) 

Iniekcja strumieniowa metodą kolumn DSM i jet grouting

Wzmacnianie podłoża kolumnami jet grouting

Zalety, jakie płyną w związku z kolumnami jet grouting wykorzystuje się także do wzmocnienia podłoża przy obiektach komunikacyjnej infrastruktury. Wykorzystanie w sposób twórczych zalet technologii, do jakich należy mały gabaryt maszyny, możliwość tworzenia kolumn o dużym stopniu pochylenia albo takich, które są po długości nieciągłe sprawia, że użycie jet grouting będzie wiązać się z technicznym sukcesem. Należy jednak mieć na uwadze, że kolumny stworzone w technologii strumieniowej iniekcji nie stanowią rozwiązania optymalnego w związku z problemem, jakim jest słabe podłoże. O tym decyduje duża ilość odpadu oraz wysoki poziom kosztów. Duży stopień osiowej sztywności chociaż przy wzmacnianiu fundamentów już istniejących jest zaletą, to nie zawsze jednak korzysta się z niej podczas wzmacniania podatnych podłoży w konstrukcji.  (uprawnienia budowlane program) 

Ukrycie kolumn jet grouting

Kiedy w podziemiu brakuje miejsca można wykonać wstępne skośne przewierty nad fundamentem w ścianie i w ten sposób całkowicie ukryć pod ścianą kolumny jet grouting. W tym wypadku wiertnicze prace przeprowadza się zachowując staranność po to, aby konstrukcje docelowe mieściły się w wyznaczonej przestrzeni przez obudowę w wykopie. Dotyczy to każdej technologii obudowy wykopów i uwzględnia się w związku z tym takie informacje w projekcie. Podczas realizacji prac trzeba zachować wykonawcze tolerancje.  (uprawnienia budowlane segregator)   

Ograniczenia w technologii jet grouting

Ograniczeniem, jakie występuje podczas stosowania jet grouting są duże ilości zaczynu oraz urobu, jakie trzeba poddać utylizacji   (uprawnienia budowlane 2023) . Jest to wynikiem zastosowanej techniki formowania. Wymaga ona, żeby zaczyn przez cały czas skrawał grunt oraz powodował formowanie kolumn. W związku z tym cały czas zaczyn wypływa na powierzchnię. Jednak gdy zaczyn przestałby wypływać, sytuacja wyglądałaby jeszcze gorzej. Wypływ zaczynu świadczy o tym, że proces formowania przebiega prawidłowo. Kiedy zaczyn zaczyna płynąć inaczej, może doprowadzić to do zainiektowania instalacji, kanałów bądź podziemia, jakie już istnieje.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com