fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Fundamenty i podłoże budynków ze strumieniową iniekcją

Strumieniowy rodzaj iniekcji to bardzo efektywna metoda, jaka polega na wzmacnianiu fundamentów, które już istnieją. Posiada ona bardzo wiele zalet, dlatego też w wielu przypadkach jest to najbardziej rozsądne rozwiązanie. Warto w związku z tym przyjrzeć się możliwościom strumieniowej iniekcji, jej zaletom, ale również ograniczeniom. W związku z iniekcją strumieniową warto zapoznać się na czym polega metoda kolumn DMS oraz jet grouting. Strumieniowa iniekcja metodą jet grouting to technologia, która w Polsce w budowlanej branży jest znana chyba każdemu. Stosuje się ją powszechnie podczas przebudowywania budynków w celu wzmacniania bezpośrednich fundamentów, jakie już istnieją. Za pomocą tej techniki można odnowić i przebudować obiekty o charakterze zabytkowym.  (uprawnienia budowlane cennik) 

Fundamenty i podłoże budynków ze strumieniową iniekcją
Fundamenty i podłoże budynków ze strumieniową iniekcją

Formowanie elementów ku górze

Kiedy mamy do czynienia z innymi obszarami branży budowlanej niekiedy elementy tworzy się formując je w górę. Takie pochylenie pozwala wykonać przez maszynę podchwycenie fundamentów. Maszyna ta znajduje się po boku ściany. W ten sposób wzmacnia się zewnętrzną ścianę budynku. Odbywa się to przy pomocy kolumn, na których oparta jest ściana razem z fundamentem. Takie działania pozwalają przeprowadzić pod kondygnacją podziemną wykop, zachowując jedocześnie istniejące już murowane ściany. Możliwości tej technologii są analogiczne w przypadku zastosowania jej od środka budynku. Tworząc podziemie w budynku jaki już istnieje można pod ścianami zastosować zbrojone kolumny. Oprócz pełnienia przez nie funkcji posadowienia fundamentów, będą one także spełniać funkcję oporowej konstrukcji oraz zabezpieczać wykop.  (uprawnienia budowlane program) 

Tworzenie podziemnych kondygnacji

Pojawiająca się niekiedy konieczność stworzenia kondygnacji podziemnych obok albo w środku budynków wymuszała konieczność użycia skutecznej metody polegającej na oparciu fundamentów podczas wykonywania wykopów. W związku z wieloma zaletami metoda, jaka najbardziej nadaje się w tej sytuacji to metoda kolumn jet grouting. W celu stworzenia kolumn za pomocą tej technologii trzeba zastosować wiertnice, które posiadają małe gabaryty. Niewielkie rozmiary wiertnic stwarzają możliwość przeprowadzania prac w środku budynków, jakie już istnieją. Gąsienice, które się rozsuwa pozwalają wjechać maszynie do piwnicy przez drzwi. Iniekcyjna żerdź pozwala tworzyć kolumny poprzez rdzeniowe otwory, jakie tworzy się w fundamencie. Formowanie kolumny odbywa się poprzez wysoko energetyczny strumień cementowego zaczynu, który prostopadle do żerdzi podczas zagłębiania jej i wyciągania wykonuje skrawanie gruntu. W dalszym etapie miesza się z zaczynem i ostatecznie formuje kolumnę.  (uprawnienia budowlane segregator)   

Ciśnienie w zaczynie

Poziom ciśnienia, z jakim tłoczy się zaczyn jest zwykle na poziomie kilkadziesiąt barów. Wysokość ciśnienia, jak i sposób, w jaki koncentruje się strumień zaczynu, rodzaj oraz stan gruntu wpływają na średnicę kolumn, jaką się uzyskuje.    (uprawnienia budowlane 2023) Proste wydanie zakłada formowanie ciągłej kolumny, gdzie przekrój jest okrągły i ma postać walca. Niekiedy kolumnowy przekrój może stanowić tylko wycinek koła, a kolumna uformowana może zostać tylko w pewnej części głębokości. Ma to bardzo ważne znaczenie podczas przeprowadzania wzmacniania gruntu pod konstrukcje, jakie znajdują się w zagłębieniu.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com