Problem zorganizowania budowy z prefabrykowanymi obiektami
W tradycyjnym budownictwie wszystkie czynności związane z organizacją budowy koncentrują się w ramach danego przedsiębiorstwa (uprawnienia budowlane 2021). Kierownictwo budowy musi zorganizować wszystkie prace związane z daną budową, ponieważ to ono odpowiada za jej przebieg i efekt. W prefabrykowanym budownictwie chcąc uzyskać jak najlepsze ekonomiczne efekty i wykonanie prac uprzemysłowionymi metodami wprowadza się nową organizację budownictwa. Jest ona dopasowana do potrzeb techniki dotyczącej wznoszenia budynków. Najbardziej efektywna organizacja prefabrykowanego budownictwa to taka, które spełnia szereg warunków podanych poniżej.

Warunki do efektywnej organizacji budownictwa prefabrykowanego
Aby organizacja budownictwa prefabrykowanego była efektywna należy przede wszystkim skoncentrować wykonawstwo w dużych montażowo – budowlanych jednostkach w celu lepszego wykorzystywania sprzętu oraz maszyn budowlanych. Trzeba ustalić specjalizację wykonania poszczególnych faz budowy oraz rodzajów prac i wprowadzić jednostkową odpowiedzialność za całą budowę. Ważny jest też płynny przebieg czynności oraz prac bez zbędnych przerw między fazami i innymi robotami (program na uprawnienia budowlane). Należy zachować tu system równomiernej pracy związanej z budowaniem prefabrykowanej budowli. Wprowadzenie organizacji, która spełni te warunki nie jest proste, ponieważ na tym etapie budowania przeważają jeszcze obiekty o tradycyjnych metodach realizacji. W przyszłości zapewne nadal będzie ono miało miejsce, pomimo rozwoju prefabrykowanego budownictwa.
Elementy i wyroby z betonu
Ich produkcję prowadzi się zazwyczaj w małych betoniarniach, i nie ma ona przemysłowego charakteru (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów). Odbywa się zazwyczaj przy wykorzystaniu pracy ręcznej przez rzemieślników. Przed 1930 rokiem elementy i wyroby z betonu nie miały wpływu na rozwój oraz unowocześnienie branży budowlanej. W tych czasach było to typowe ceglane budownictwo. Jego postęp polegał na wprowadzeniu żelbetowych konstrukcji. Obecnie tego rodzaju budownictwo jest nazywane tradycyjnym. Nie mogły wpłynąć na nie pierwsze z rozwiązań stropów z gotowych elementów oraz sporadycznie stosowane niektóre z żelbetowych elementy konstrukcji. W szerszym zakresie wprowadzono do użytku elementy i konstrukcje typu: oświetleniowe słupy, pale fundamentów, betonowe podkłady, rury i wiele innych drobnych wyrobów betonowych.
Gotowe elementy
Gotowe elementy stosowano już w momencie powstania żelbetu (uprawnienia budowlane – egzamin). Przed jego wynalezieniem w drugiej połowie XIX wieku wykonano pierwsze oświetleniowe słupy z betonu, które miały drewniany rdzeń. Pierwsze kolejowe podkłady z użyciem żelbetu miały miejsce w 1877 roku. W ostatnich latach poprzedniego wieku rozpowszechniono stosowanie szczelnych żelbetowych ścianek i pali. Wprowadzano drobne betonowe wyroby takie jak chodnikowe płyty, znaki drogowe, żelbetowe okna czy składane ogrodzenia.