Prefabrykowany rodzaj fundamentu przeznaczony dla linii na słupach elektroenergetycznych
W oparciu o typizacyjne albumy dla gruntu i słupów projektowanie fundamentów nie może zostać w żaden sposób zmniejszone przez wykonawcę, bez wyrażenia na to zgody projektanta. Ustrojowa dodatkowa płyta montowana jest do żerdzi w taki sposób, żeby siła oddziałująca w kierunku oznaczanym jako y została przez żerdź przeniesiona na płytę. Fundament z kolei ustawia się tak, żeby wektor siły największej przenoszony został przez płytę dolną i górną fundamentu. W mniejszym stopniu przenoszony powinien być poprzez dodatkową płytę. (uprawnienia budowlane segregator)
Fundament SFP 21-23
Typ fundamentu SFP 21-23 ma za zadanie przenosić siły, jakie działają w pojedynczej osi na słup elektroenergetycznej linii, która to składa się z identycznych żerdzi. Wykonuje się go za pomocą dwóch betonowych płyt prefabrykowanych, jak i z dennej płyty. Instaluje się je do żerdzi poprzez użycie elementów metalowych przy fundamencie. Może przenosić on naprężenia pojawiające się w gruncie w dwie przeciwne strony. Takiego rodzaju fundamentu nie przeznacza się jednak do przenoszenia sił, jakie działają w osi x i y pod kątem wynoszącym 90°. Kiedy mamy do czynienia z taką sytuacją trzeba wykorzystać inny typ fundamentu. To zapewni mu pewność w posadowieniu wsporczej konstrukcji. (uprawnienia budowlane 2022)
Fundament o typie SFP 111-133
Do przenoszenia siły, jakie działają tylko w jednej osi na słup elektroenergetycznej linii stosuje się fundament SFP 111-133. Posiada on dwie prefabrykowane płyty betonowe. (uprawnienia budowlane program) Przytwierdza się je metalowymi elementami fundamentu do żerdzi. Stosując wytyczne zawarte w typizacyjnych albumach prefabrykowane rodzaje płyt mocuje się tylko po jednej ze stron żerdzi. Wykonawcza praktyka jednak pokazuje też inny sposób związany z zamocowaniem płyt. Jest on analogiczny w stosunku do montażu w fundamencie UP 1-7 płyt. Nie postrzega się tego w żaden sposób jako rodzaj błędu. Nie ma to żadnego wpływu na pewność związaną z posadowieniem wsporczej konstrukcji. Taki rodzaj fundamentu posiada jeszcze inną zaletę. W gruncie naprężenia przenosi się niekiedy jednakowo w dwóch kierunkach, które są do siebie przeciwne. (uprawnienia budowlane kontakt)
Typizacyjne albumy
Opracowane w zgodzie z normą albumy typizacyjne wymuszają, aby odległość krawędzi górnej ustrojowej fundamentowej płyty UP 1-7 wynosiła minimum 0,3 metrów od powierzchni ziemi. W związku z tym środek prefabrykowanej płyty zlokalizowany jest na głębokości wynoszącej 0,6 metrów. Dzieje się to w niezależny sposób od głębokości związanej z posadowieniem słupa. Środek płyty najlepiej, aby znajdował się na wykopowej głębokości, jaka wynosi 1/3. Rozwiązanie to zostało zaproponowane w typizacyjnych albumach ze względów praktycznych. Dodatkową boczną płytę można było w tym wypadku montować na żerdzi, w jak najbliższej odległości 1/3 głębokości, na jakiej posadowiono słup, jednak nie w odległości 2/3 głębokości. Takie rozwiązanie stanowi pewnego rodzaju techniczny kompromis. (program egzaminu na uprawnienia)