fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Co oznacza budynek ekologiczny?

Budynki ekologiczne mogą uzyskać certyfikat ekologiczny jeżeli udokumentujemy zużycie energii i okres spłaty długu ekologicznego. Materiały budowlane powinny mieć pochodzenie naturalne.

Co oznacza budynek ekologiczny
Co oznacza budynek ekologiczny

Ekologiczne materiały budowlane mają zapewnić zdrowe warunki do życia mieszkańców, czyli zapewniać komfort akustyczny i nie emitować szkodliwych substancji. Należą do nich między innymi silikaty, które składają się wyłącznie z surowców naturalnych, wapnia, piasku, wody. Kolejnym materiałem ekologicznym jest np. drewno, kamień, cegła, czy glina. Są one doskonale znane i często używane przez wiele osób do budowania domów. Materiały ekologiczne przeznaczone na budowanie ścian, które nie emitują do atmosfery dużej ilości dwutlenku węgla i dwutlenku siarki mają pochodzenie naturalne. (testy uprawnienia architektoniczne)

Energooszczędne ściany to kolejny ważny wyznacznik. Dużą rolę odgrywają ściany 3-warstwowe oraz materiał ociepleniowy.

Bardzo często stosuje się izolację cieplną o grubości około 20 cm, pozwala to uzyskać naprawdę ciepło ekologicznej ściany.

Komfort cieplny

Bardzo istotne są tutaj materiały izolacyjne, jak również solidne wykonawstwo. Dobry mikroklimat zapewnia również przepuszczalność ścian. (egzamin ustny uprawnienia architektoniczne – pytania)

Zależna jest ona od struktury materiału izolacyjnego. Im bardziej porowata jest struktura, tym przepuszczalność jest mniejsza. Popularne materiały ścienne to ceramika poryzowana, beton komórkowy, bloczki keramzytobetonowe. Ważne jest także komfort akustyczny, zależy on od rodzaju materiału, grubości przegrody, sposobów wykończenia jej powierzchni i sposobu murowania. (program uprawnienia architektoniczne)

Ściany trójwarstwowe również zapewniają odpowiednią akustyczność. Kolejne warstwy takie jak wełna mineralna, wentylowana pustka powietrzna oraz warstwa osłonowa z klinkieru stanowią bardzo dobry izolator hałasu.

Sposób ogrzewania domu

Domy ekologiczne wyposażone są w odpowiednie kotły np. piątej generacji. Zapewniają one maksymalne zużycie energii ekologicznymi materiałami. Bardzo często korzysta się również z ocieplania domu przy użyciu odnawialnych źródeł energii. Są to kosztowne inwestycje, jednak szybko się zwracają. (testy 2019 uprawnienia)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com