fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Płyty azbestowo-cementowe gładkie mają kształt kwadratów, które mają ścięta naroża (informacje na temat egzamin na uprawnienia budowlane). Można je układać „w karo” lub „w łuskę”. Zaletami tych płyt jest to, że są one:

– lekkie,

– ognioodporne,

– trwałe,

– estetyczne,

– niewymagające konserwacji.

Pokrycia z blachy
Pokrycia z blachy

Blachę jako pokrycie stosuje się tylko wtedy, kiedy nie można zastąpić jej innym materiałem. Wykonuje się je z blach:

– stalowej gładkiej i ocynkowanej,

– cynkowej zwykłej i miedziowanej,

– miedzianej.

Najpopularniejszą blachą jest blacha stalowa ocynkowana. Pokrycia z blachy tego typu powstają z arkuszy, które mają ścięte naroża oraz są zagięte krawędziami ku górze. Następnie układa się je na podłożu, które jest zrobione z desek, które są przybite ażurowo. Mocuje się je do podłoża wykorzystując tzw. żabki (czyli paski blachy), które znajdują się w połączeniach i są przybijane do podłoża ocynkowanymi gwoździami. W każdym połączeniu na szerokości arkusza umieszcza się po dwie „żabki”, a na długości po trzy. Połączenia arkuszy wykonuje się:

– prostopadle do okapu na rąbki podwójne stojące,

– równolegle do okapu – na rąbki leżące.

Żeby uniknąć wykonania rąbka stojącego dla czterech arkuszy w jednym miejscu, należy pamiętać o tym, żeby co drugi arkusz przy okapie miał długość taką samą jak połowa długości reszty arkuszy. Rąbki stojące należy zagiąć przy kalenicy i w narożach (szczegółowy program egzaminu na uprawnienia budowlane). Połacie blach przeciwległych, które stykają się ze sobą należy połączyć na podwójny rąbek stojący. Do największych zalet pokryć, które wykonano z blachy stalowej jest przede wszystkim to, że można je wykonywać niezależnie od tego, jaka wilgotność powietrza czy pora roku aktualnie panuje. Jedynym wyjątkiem jest okres, kiedy występują silne mrozy.

Płyty z tworzyw sztucznych

Płyty z tworzyw sztucznych na pokrycia dachowe mają różne kolory. Mają one formę płyty falistej, która ma podobny kształt jak płyty faliste azbestowo-cementowe. Sposób krycia dachów jest identyczny jak w przypadku krycia płytami azbestowo-cementowymi. Ich największą zaletą jest to, że przepuszczają światło. Z tego względu są one idealne do stosowania w pomieszczeniach budynków, których się nie ogrzewa i nie ma w nich okien. Pozwala to na uzyskanie górnego oświetlenia.

Rynny

Funkcją rynien dachowych jest zbieranie i odprowadzanie wody opadowej, która spływa z połaci dachowych do rur spustowych. To, jaki jest przekrój poprzeczny rynny, jest zależne od:

– powierzchni połaci dachowej,

– długości i liczby koszy, którymi spływa woda (egzamin ustny uprawnienia architektoniczne – pytania).

Rynny i rury spustowe aktualnie powstają z blachy stalowej ocynkowanej. Rynny nie powinny być dłuższe niż 25 m. Spowodowane to jest tym, że blacha może się sporo wydłużyć pod wpływem temperatury. W przypadku dłuższych budynków należy podzielić rynny na odcinki, które z obu stron zakończono denkami.

Rynny wiszące powstają w ten sposób, że arkusze, które potnie się na pasy o odpowiedniej szerokości należy wygiąć. W ten sposób uzyskuje się odcinki rynien, które lutuje się i otrzymuje odpowiednią długość.

Średnica rynien wynosi 15 albo 20 cm. Układa się je na podtrzymywaczach, które powstają ze stalowych płaskowników, które są ocynkowane.

Zadaniem rur spustowych jest odprowadzenie wody opadowej z rynien dachowych do kanalizacji lub poza teren budynku. Rury należy przymocować do ścian przy wykorzystaniu haków z obręczami.

Obróbki blacharskie

Obróbkami blacharskimi w budynku są:

a) wykonanie kołnierzy przy kominach w tzw. wydrach kominowych,

b) obróbka:

– wyłazów na dach,

– ław kominiarskich,

– przewodów instalacji wodociągowej,

– murów ogniowych,

– podokienników zewnętrznych.

Obróbki takie są po to wykonywane, żeby:

– zabezpieczyć elementy budynków przed zniszczeniem,

– zapewnić szczelność pokrycia.

Więcej ciekawostek znajdziesz na naszym blogu

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com