fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Pokrycia marsylską dachówką

Pokrycie marsylską dachówką ma dużą szczelność, dzięki zastosowaniu z 4 stron nakładek przylgowych dachówek. Ze względu na to, że taki rodzaj dachówek ma podwójne żłobkowanie, nie ma potrzeby stosować zaprawy do uszczelniania (szczegółowy program egzaminu na uprawnienia budowlane). W miejscach narażonych na wiatr, na morskich wybrzeżach, w górach, co 6^8 dachówkę przywiązuje się za pomocą druta do łaty przez ucho. Taki rodzaj pokrycia znajduje zastosowanie przy mniejszych spadkach 0,6. Ważne aby dachówki pasowały do siebie i były starannie wykonane.

Pokrycia marsylską dachówką
Pokrycia marsylską dachówką

Pokrycie holenderką z przylgowymi nakładkami

Taki rodzaj pokryć jest podobny do zwykłego pokrycia holenderką, z tą różnicą, że ma tu zastosowanie podwójne żłobkowanie. Zalety stosowanie tego typu pokrycia są podobne do pokryć marsylskich. Dlatego też takie pokrycie jest szczelniejsze, niż w przypadku zwykłego pokrycia holenderką. Nie trzeba także stosować tu dodatkowo zapraw uszczelniających (programy do uprawnień budowlanych).

Pokrycie holenderką

Pokrycie holenderką jest znane w wielu krajach Europy zachodniej i południowej. Znajduje zastosowanie także w Polsce. Takie pokrycie jest bardzo estetyczne. Układa się je w pojedynczych rzędach, od prawej do lewej strony. W miejscu gdzie spotykają się 4 dachówki (w węźle), ścina się ukośnie ich przeciwległe krawędzie. Ma to zapobiec nakładaniu się na siebie wszystkich 4 dachówek. Jeżeli doszło by do sytuacji nakładania się, powstało by znaczne zgrubienie. Holenderka jest bardzo nieszczelnym rodzajem pokryć. Aby zwiększyć szczelność, dachówki układane są w prostopadłych szwach w stosunku do okapu. Zastosowana zostaje także zaprawa wapienna (program z aktami na uprawnienia budowlane). Aby nie pękała na wskutek czynników atmosferycznych, dodaje się do niej bydlęcą sierść.

Pokrycie dwoma rodzajami dachówek – mnich – mniszka

Ten rodzaj pokrycia zakłada użycie dwóch rodzajów dachówek (pytania na egzamin ustny do uprawnień). Mnichy to stożkowe gąsiory, na węższym końcu mają przeponę, za pomocą której oparte są na wycięciach dachówek mniszek. Mniszki to gąsiory, które mają dwa wycięcia, służące do oparcia dachówek mnichów, Dodatkowo mają nosek od wypukłej strony do zawieszania na łacie. Tego rodzaju pokrycie jest bardzo ładne wizualnie. Jego wadą jest mała szczelność oraz ciężkość. Dawniej takie pokrycia stosowane były przy budowie kościołów, wież, klasztorów. Dachówki w tym pokryciu są wklęsło – wypukłe. Na dole każda z dachówek posiada nosek oraz uszko. Podczas układania na sucho, można wzdłuż podłużnych i poprzecznych spoin od dołu posmarować je zaprawą. Spadki przy pokryciu są duże. Wynoszą od 0,8H – 1,5.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com