fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Pokrycie dachowe wykonane z dachówek ceramicznych

Dachówki ceramiczne stanowią element ciężkiego pokrycia dachowego. Zapewniają podstawową ochronę obiektu przed czynnikami atmosferycznymi. Są jednym z podstawowych rodzajów pokryć, stosowanym przez stulecia, dlatego też stosuje się je przy naprawach i modernizacjach historycznych budynków. Dawniej wykorzystywało się do przykrywania dachów większości budynków budowanych cegłę bądź kamień. Jednak ze względu na wysoką cenę zastępuje się są obecnie przez dachówki cementowe, blachodachówki, pokrycia papowe i inne współczesne metody pokryć dachowych. Podstawowym celem dachówek jest ochrona przed opadami atmosferycznymi, stąd zasięg ich wykorzystania sięga terenów objętych stałymi i obfitymi opadami.

Pokrycia dachowe to ważny temat w budownictwie. Na rynku jest mnóstwo nowych materiałów służących pokryciom dachowym. Dobrze wykonany dach gwarantuje firmie wykonawcze spokojną głowę. Dlatego tak ważne jest aby nasi inżynierowie znali ten temat od podszewki. Więcej informacji znajdziesz na blogu.

Dachówki ceramiczne- produkcja

Podstawowym materiałem do produkcji dachówek ceramicznych jest glina. Po dodaniu ewentualnych dodatków masę formuje się, suszy, a potem wypala. Gotowy produkt może zostać następnie pokryty powłoką (angobą lub glazurą) i ponownie wypalony w celu uzyskania lepszych parametrów oraz atrakcyjniejszego wyglądu. Łatwość formowania pozwoliła na wypracowanie wielu modeli oraz kolorów dachówek. Różnią się one głównie kształtem, ale także sposobem kładzenia. Wyróżniamy m. in. dachówkę karpiówkę, esówkę, zakładkową, typu mnich-mniszka, rzymską. Kształt większości z nich jest spłaszczony lub wygięty. Posiadają wypustki po wewnętrznej stronie celem mocowania ich na łatach oraz ewentualne inne wypustki do mocowania do innych dachówek.

Dachówki ceramiczne- montaż

Aby dachówka spełniała dobrze swoje zadanie montuje się ją na dachu w odpowiedni sposób. Kształt tego pokrycia oraz cel, jakim ma być głównie odprowadzanie wody, determinują konieczność zastosowania pochyłych połaci.  Dachówki są kładzione na drewniane poziome elementy nazywane łatami, których gęstość określa długość dachówki. Łaty mocowane są najczęściej do pionowych kontrłat, które leżą na warstwie folii wstępnego krycia z deskowaniem bądź bez. Dachówki leżą jedna na drugiej tak, by spływająca woda nie mogła dostać się pod ich powierzchnię. Łączenia połaci zabezpiecza się  obróbką blacharską lub jak w przypadku kalenicy ceramicznym gąsiorem.

Dachówki ceramiczne- zalety

Dachówka ceramiczna, mimo iż jej cena jest wysoka, zapewnia dobrą ochronę przed czynnikami atmosferycznymi. Jest niskonasiąkliwa, trwała, a także na tyle ciężka, że jest odporna na zrywanie przez wiatr. Dodatkowym atutem jest tłumienie odgłosów spadającego deszczu oraz walory estetyczne, stale doceniane na całym świecie.

Podziel się:
Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com