fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Pokrycia dachowe z blachy miedzianej

Pokrycia dachowe z blachy miedzianej są najtrwalszym pokryciem (egzamin na uprawnienia budowlane). Jego żywotność wynosi 300 lat, a nawet więcej. Zgodnie z normą PN-60/H-92710 grubość blachy ma wynosić 0,5; 0,55; 0,6; 0,7; 0,8, oraz 0,9 mm. Fabryczna szerokość blachy 0,5 m, a grubość 1;1,2 i 1,5 mm, jeżeli szerokość fabryczna wynosi 0,7m a długość 2 m. Odpowiednimi do pokrycia dachu są arkusze miedzianej blachy 0,7×1,5 m przy grubości wynoszącej 0,55-f-0,6 mm.

Pokrycia dachowe z blachy miedzianej
Pokrycia dachowe z blachy miedzianej

Jak wygląda deskowanie pod blachą miedzianą?

Deskowanie zastosowane pod miedzianą blachą musi być trwałe oraz mocne. W deskowaniu stosuje się stalowe ocynkowane gwoździe, które wbija się głęboko w drewno (program na uprawnienia budowlane). Na stojący podwójny rąbek łączy się arkusze w prostopadłych szwach w stosunku do okapu. Jeżeli mamy równoległe szwy do okapu, stosuje się połączenie na rąbek podwójny leżący. Jeżeli zależy nam na wyraźnym zaznaczeniu pochyłych linii szwów dachowych, można wykonać je za pomocą listwy. Przy stosunkowo płaskich dachach blachę nituje się za pomocą nit miedzianych. W kolejnym etapie lutuje się szwy, ale najpierw miejsca te dokładnie oczyszcza się i wybiela kwasem solnym oraz cynkiem.

Co powoduje niszczenie blachy miedzianej?

Kiedy blacha miedziana styka się z innym metalem, a dodatkowo mamy wilgoć, blacha ulega zniszczeniu. Wpływ na to ma elektroliza, która wytwarza się pomiędzy dwoma zwilgotniałymi blachami. Dlatego też wszystkie przylegające części oraz żabki muszą być mosiężne lub miedziane, a gwoździe przymocowujące żabki najlepiej ocynkowane i stalowe. Rynny i spustowe rury przy dachach także nie powinny być wykonane ze stali i cynku. Może to spowodować reakcje chemiczne, które są bardzo szkodliwe (program egzamin uprawnienia 2021). Cena za pokrycie dachowe blachą miedzianą jest wysoka, dlatego też jest stosowana tylko w przypadku monumentalnych budynków. Koszty pokrycia są duże. Przyczynia się do tego wysoki właściwy ciężar miedzi, który wynosi 8,9. Dla porównania wartość ciężaru cynku to 7,2 a żelaza 7,85.

Patyna

Patyna tworzy, gdy atmosfera jest pozbawiona wszelkich dymów, wyziewów fabrycznych, spalania zawierającego siarkę. Miedź na swojej powierzchni utlenia się, a potem pod wpływem wody oraz dwutlenku węgla powstaje patyna CuCo (z uwodnionego węglanu miedzi). Blacha pod wpływem patyny ciemnieje, a po upływie około 50 lat nabiera piękną, zieloną barwę, jak malachit. Patyna wytwarza się prędzej od strony wiatru, w otwartych miejscach. Jeżeli miejsce jest mało przewiewne, lub woda ma zły spływ, proces patynowania trwa znacznie dłużej (program z aktami na uprawnienia budowlane). Zjawisko to możemy zauważyć w miastach. Tam, gdzie występuje dużo zadymienia, kwaśnych wyziewów z fabryk, dachy nie robią się zielone. Jeżeli w mieście, na obrzeżach mamy do czynienia z czystym powietrzem, dachy pokrywa piękny, zielony kolor.

https://uprawnienia-budowlane.com/pokrycia-dachowe/

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com