fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Pokrycia dachowe wykonane z blachy ocynkowanej

Blacha cynkowa powstaje na skutek zwalcowania hutniczego cynku (szczegółowy program egzaminu na uprawnienia budowlane). Jej struktura jest krystaliczna, a barwa srebrna. Na powierzchni blachy nie może być żadnych pęknięć, korozji, rozwalcowanych pęcherzyków i białych plam. Cynk wykazuje topliwość w temperaturze 419°C. Punkt ten jest niski. Współczynnik cieplnej rozszerzalności blachy ocynkowanej wynosi E= 0,000030. Wartość ta jest dwa razy większa niż w przypadku stalowej blachy. Można wywnioskować na tej podstawie, że blacha ocynkowana musi mieć umożliwione na dachu swobodne rozszerzanie się.

Pokrycia dachowe wykonane z blachy ocynkowanej
Pokrycia dachowe wykonane z blachy ocynkowanej

Układanie blachy ocynkowanej

Arkusze z blachą ocynkowaną na połaci dachowej układa się prostopadle w stosunku do okapu. Równoległe do okapu szwy znajdują się w pasach sąsiednich i są ułożone mijankowo. Podkład zastosowany na pokrycie dachowe musi być wykonany ze suchych desek, bez żadnych oblin. Deski powinny mieć wymiar: szerokość ok. 15 cm, i grubość 25^-32 mm. Jeżeli mamy możliwość wykorzystania desek pochodzące z rusztowań, które dodatkowo są zabrudzone od wapna, zrezygnujmy z nich. Wapno negatywnie wpływa na blachę i spowoduje jej zniszczenie. Możemy wyróżnić trzy techniki połączeń dotyczące arkuszy ocynkowanej blachy: na rąbki, listwy i zwoje. Czasami zastosowanie może znaleźć także połączenie za pomocą lutowania. Deski układa się w odstępach, w świetle 3-^5 cm. To umożliwi na dolnej powierzchni ocynkowanej blachy wentylację. Jeżeli brakuje wentylacji, powietrze zalegające zanieczyszczało by się i mogło by dojść do mszczenia się od dołu blachy.

Wpływ czynników atmosferycznych na blachy ocynkowane

Blacha cynkowa pod wpływem mrozu staje się łamliwa i krucha. Należy wykonywać łagodny rodzaj zagięć i zachować ostrożność podczas pracy zimą. Pod wpływem aury pogodowej blacha pokrywa się tlenkiem cynku. Po jakimś czasie tlenek zamienia się w węglan cynku o odczynie zasadowym. To właśnie ta warstwa zabezpiecza dach przed działaniem wody i wiatru. Jednak, gdy blacha ma kontakt z kwaśnymi gazami, płynami czy ze stęchłym powietrzem, ulega w ten sposób niszczeniu (programy do uprawnień budowlanych). Ważne jest, aby blachy nie kłaść na tynk lub beton, który jest wilgotny. Aby uniknąć elektrolizy należy położyć bezpiaskową papę, która nie zawiera w swoim składzie fenoli. Blachy nie należy także kłaść w miejscach zawierających siarkę (np. żużlobeton) oraz nie może się ona bezpośrednio stykać z innymi metalami, które nie są izolowane. W przypadku, gdy między dwa metale przedostanie się elektrolit w postaci np. kwaśnego deszczu, nastąpi wówczas elektrolityczny rozkład.

Wymiary i wygląd blachy ocynkowanej

Blacha ocynkowana jest w tych czasach deficytowym materiałem, dlatego też jej zastosowanie znajdziemy tylko w szczególnych przypadkach (segregator z aktami prawnymi do egzaminu na uprawnienia budowlane). Często, aby nadać blasze ocynkowanej ładniejszy wygląd, stosowane jest niekiedy miedziowanie. Wyznaczając poszczególne linie i wymiary zastosowanie mają te same narzędzia, co w przypadku pokryć blachą stalową. Różnicą jest to, że zagięcia na blasze ocynkowanej muszą być łagodniejsze, niż w przypadku blachy stalowej.

https://uprawnienia-budowlane.com/zastosowanie-blachy-nierdzewnej/
Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com