fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Pokrycie dachowe z blach płaskich – zasady wykonywania

Blacha, która jest wykonana ze stali którą zabezpieczono antykorozyjnie, to dobry sposób na trwałe i bezpieczne pokrycie dachu. Takie pokrycie powinno być zabezpieczone poprzez np. ocynkowanie. Wykonuje się je także z blachy miedzianej czy też z cynkowej. Rzadziej stosuje się blachy tytanowe czy też ołowiane. Jest to z reguły blacha pozbawiona tłoczeń.

Podkładem dla takiego pokrycia dachowego jest deskowanie. Wykonuje się je zazwyczaj w łączeniu na pióro-wpust lub na przylgę. Rzadko wykonuje się  deskowanie ażurowe. Stosuje się je do wszystkich blach poza miedzią.

Do wykonywania prac blacharskich potrzeba jest temperatura powyżej -15stopni

 

Pokrycie dachowe z blach ocynkowanych i miedzianych

Prace polegające na wykonywaniu pokrycia z blach ocynkowanych i miedzianych należy rozpocząć od umocowania pasa blachy usztywniającej oraz pasa tak zwanego okapu.  Usztywnienie, o którym wspominamy, wykonuje się z blachy o grubości  około 0,8 mm. Szerokość pasa powinna być nie mniejsza niż 20cm. Pas ten mocuje się bezpośrednio do deski okapowej. Przybija się go za pomocą gwoździ rozmieszczonych  w dwóch rzędach. Pas okapowy natomiast wykonuje się z blachy, która służy do pokrycia docelowego dachu. Tu już łączenie wykonuje się na rąbki lub mocuje za pomocą żabek.

Samo krycie powierzchni dachy za pomocą blachy miedzianej czy ocynkowanej wykonuje się za pomocą arkuszy o szerokości około 60 do 100 cm i długości 1,0-1,5 m. Mocowanie należy poprzedzić zagięciem krawędzi.Szwy wykonuje się na całej szerokości dachu w pozycji półprostopadłej do okapu dachu. Wykonuje się je zazwyczaj na rąbek stojący o wysokości 25-45mm. Łączenia w kierunku równoległym do okapu należy wykonywać z przesunięciem względem sąsiednich arkuszy. Przesunięcie to wykonuje się na długości co najmniej 10cm. Wykonuje się tu rąbki leżące umożliwiające swobodny spływ opadów z dachu. Blachę mocuje się do podkładu za pomocą żabek.W przypadku miedzi mogą to też być gwoździe.Przy kalenicy stosuje się zaś rąbki stojące z przesunięciem o pół arkusza. W koszach połączenia wykonuje się na rąbek leżący. Zwija się je przy tym do środka kosza.

 

Pokrycie dachowe z blach cynkowych

W przypadku zastosowania blach cynkowych należy pamiętać, że nie powinny się one stykać z betonem bezpośrednio. Nie powinno być tu tez styku z zaprawą czy murem. Takie materiały trzeba uprzednio posmarować lepikiem asfaltowym. Przed ułożeniem blachy zagina się ich boczne krawędzie.Następnie lutuje się do dolnej ich krawędzi pasy blachy tworzące tak zwane języki. Górny brzeg arkusza blachy cynkowanej przybija się do podkładu przy użyciu kilku gwoździ. Dolna część blachy powinna przykrywać arkusz ułożony poniżej na zakładkę o szerokości około 10 cm. Dzięki temu woda nie podpływa pod blachę. W kalenicach i narożach stosuje się podobnie jak przy poprzednim opisie rąbki stojące.

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com