Podparcie w gruncie z wodą gruntową
Jeśli woda gruntowa ma wysoce niebezpieczny poziom i może to prowadzić do zalewania wykopów podczas pracy, wtedy warto zrobić wykop po wbiciu ścianki szczelnej (palisady). Składa się ona z kleszczy, pali kierujących i bali wbijanych. Roboty w wykopie należy wtedy przeprowadzać tylko podczas ciągłego pompowania wody. (uprawnienia budowlane kontakt)
Podparcie w gruncie bez wody gruntowej
Jeśli wykop uda nam się wykonać ze skarpą lub pionowo, (pamiętając o zabezpieczeniu przed osunięciem) mamy wtedy parę opcji.
Na wspomnianej skarpie układamy deski grubości 5cm na rąb kolejno po sobie. Te deski podpiera się w odstępach co 1,2-2,0 m trójkątnym szkieletem, który składa się z rozpory, zastrzału i słupa. Rozpora swobodnie przy pomocy klinów przystaje o belkę, która jest do niej prostopadle położona, a ona z kolei o niewielką skarpę ziemną usztywnioną wciśniętymi w grunt gruzem czy kamieniami. Jeśli nie ma możliwości położenie desek w jednej płaszczyźnie, bo skarpa nie jest równa, wtedy nie ma problemu, żeby przed samym układaniem przymocować je w odległościach 3-H5 m do słupów, tworząc coś na podobieństwo tarczy (ścianki), która lekko przechyla się na skarpę. W przypadku gdy górna część skarpy obsuwa się, a później wiemy, że na górze odbywać będą się pracę, to naturalnie niewypełnione miejsca za ścianką trzeba wypełnić. (uprawnienia budowlane 2021)
Rozpory i zastrzały
Rozpory i zastrzały bywają uciążliwe w temacie murowania. W miejscach, w których wystają one na wskroś muru możemy wypełnić tylko po ich usunięciu. Blisko rozkopanej skarpy wsadza się na niedużą głębokość (70cm) słupy co 1,2-2,0 m. Te słupy zostają podparte zastrzałami, a te na końcu ukośnie zamocowanymi palami. Za słupami mocujemy deski na grubość 5cm i zasypujemy ziemią przestrzeń pomiędzy bądź delikatnie przybijamy. (uprawnienia budowlane program)
W pobliżu skarpy ustawia się co 1,2 – 2,0 m słupy, a potem nakłada na nie deski. Górne końcówki słupów przytwierdzamy solidnym drutem do słupków wbitych w odstępach 2 – 4m. W sytuacji, w której ziemia jest bardzo sypka, tak bardzo, że nie ma nią miejsca, wówczas mocujemy z poziomu terenu lub trochę poniżej pale co 1,2 – 2,0 m do głębokości 1,5m niżej niż miejscowi się dno wykopu.
Wykopujemy krok po kroku ziemię mocując deski poza pale.
Pale kierujące
Każde bale czy pale kierujące posiadają pociągłe wykroje, aby otrzymać płaszczyznę ścianki. Wykroje te są zazwyczaj trójkątne, a w przypadku, gdy bale mają grubość większą niż 10-12cm to prostokątne. (akty prawne uprawnienia budowlane)
Pale kierujące o przekroju przykładowym 18 X 18-24 X 24 cm mocuje się na linki ścianki w odstępach 2-4m i w każdym narożniku. Na ich górnych zakończeniach montuje się kleszcze, zazwyczaj od razu ponad poziomem wody gruntowej. Między wspomnianymi kleszczami umiejscawiamy bale.
Podparcie ścian wykopu
Tworząc podparcia wykopów trzeba pamiętać o dwóch ważnych regułach, mianowicie złącza muszą być proste, po to, żeby materiał dało się rozłożyć i ponownie użyć, a konstrukcja powinna być wytrzymała i solidna. Robienie takiego podparcia jest potrzebne, gdy:
-zrobienie skarpy nie może się odbyć, bo nie ma wystarczająco dużo miejsca. Zdarza się to zazwyczaj podczas zabudowania dzielnic wielkomiejskich, (segregator egzamin ustny uprawnienia)
-ziemia jest niespoista i skarpy przy odchyleniu od pionu zajmowałyby o wiele zbyt dużo powierzchni,
-poziom wody gruntowej przewyższa poziom posadowienia budynku, jedynie solidne odgrodzenie wykopu z pompowaniem wody w tym samym czasie pozwala na normalne kontynuowanie prac. (program egzaminu na uprawnienia)