Żurawie
Żurawie poruszają się po torze szynowym, a patrząc na typy ruchów żurawie wieżowe mają ich trzy rodzaje:
-ruch żurawia po szynach,
-unoszenie i spuszczanie ciężarów, (uprawnienia budowlane kontakt)
-obrót wysięgnika i wspornika z przeciwwagą wokół osi żurawia.
W tym przypadku wysięgnik nie posiada ruchu w pionowej płaszczyźnie.
Korzystając z tego rodzaju żurawia da się przy odpowiedniej jego wysokości przywieźć ładunek do wybranego miejsca w obszarze wyznaczonym z każdej strony toru promieniem wysięgu. Żuraw w stanie roboczym jest rozstawiony końcówkami belek 9 na murach ze związaniem kotwami 12 z belkami dolnych pięter lub belkami (aby zapewnić równowagę podczas wpływu sił poziomych). Obejma jest wtedy uniesiona dwa piętra wzwyż i przyczepiona na właśnie tej wysokości.
Po wybudowaniu dwóch kolejnych pięter i stworzeniu konstrukcji stropów obejmę spuszczamy delikatnie na wielokrążkach 14 w ten sposób, by belki podtrzymujące mogły osiąść na murze i zamocować się na nim. Podnosić żurawia należy jedynie gdy nie ma wiatru lub jak jest bardzo delikatny, nie może on przekraczać 3m/sek. (uprawnienia budowlane 2021)
Podnoszenie żurawia
Jak już podejmujemy się podniesienie żurawia, stawia się wózek na najmasywniejszym wysięgu i obciąża się go ciężarem 0,9T, by wyrównać żurawia podczas jego zawieszenia. Później naciągamy linę wielokrążków, które podnoszą żurawia) do stanu roboczego, odpuszczamy podpory żurawia odłączając kotwy i zsuwamy do środka końcówki belek. Żuraw zawiśnie wtedy na linie 15, która zamocowana jest do belki obejmy.
Nadchodzi podnoszenie żurawia ruchem wciągarki za pomocą wielokrążków z linami aż do nowego poziomu roboczego, zazwyczaj o dwa piętra wzwyż tam gdzie żuraw jest osadzony na murze przy użyciu wysuniętych końców belek i zakotwiony kotwami. (uprawnienia budowlane program)
Odmiany żurawi wieżowych
Typ Wolffa był popularny w naszym kraju już od dobrych kilkudziesięciu lat. Główne części, z których skonstruowany jest żuraw wieżowy to podstawa, zazwyczaj kształtem przypominająca nieruchomą ramownice bramową z kołami do jazdy po szynach, wysięgnik, wieża kratowa, wspornik z przeciwwagą (w najmniej ważących rodzajach przeciwwagi nie ma), wierzchołek wieży z kręcącą się na nim głowicą, hak zawieszony na blokach wielokrążkowych do samego końca wysięgnika lub do wózka posiadającego ruch wzdłuż wysięgnika, mechanizmy z silnikami i linami, kabina operatora, urządzenia dodatkowe takie jak poręcze, drabiny, sterowanie, światło. (akty prawne uprawnienia budowlane)
Wsparcie wspornika i wysięgnika jest zrobione zazwyczaj tak, że na wierzchołku wieży , który posiada kształt kratowego słupa, widnieje łożysko kuliste kratowej głowicy mierzącej około trzy metry, nasadzonej z wierzchu, jaka swoją podstawą okrągłą opiera się z boków za pomocą wałków o obrzeże zmontowane na konstrukcji wieży. Łożysko przenosi obciążenia pionowe i poziome, za to wałki jedynie te poziome. Do głowicy przyczepiony jest na przegubie wysięgnik, a z drugiej strony wspornik posiadający przeciwwagę.
Żuraw samojezdny K-51
Jest on zbudowany na podwoziu samochodu ciężarowego, posiada wysięgnik długości 7,5 metra, ale może być pociągnięty nawet do 12m przez doczepienie dodatkowych elementów. Aby zwiększyć udźwig, unosi się ramę tylnej części podwozia na czterech dźwignikach śrubowych i zostawia się ją na nich jak na podporach podczas wykonywania pracy żurawia. Zastosowanie podpór dźwignikowych dzięki powiększeniu stateczności i zmniejszeniu obciążenia resorów i kół ogumionych zezwala na widoczne zwiększenie udźwigu.
Każdy z mechanizmów żurawia posiadają napęd od silnika zwykłego auta, a prędkość przejazdu jest możliwa do 30 km/godz. (segregator egzamin ustny uprawnienia)
Żuraw z wysięgnikiem 12 metrów przydatny jest do robót budowlanych i montażowych przy budynkach parterowych czy takich z jednym piętrem oraz do wszelakich pomocniczych robót przy jeszcze wyższych budynkach. Żuraw K-51 czasami może zdarzyć się dodatkowo zaopatrzony w chwytak o pojemności 0,5 m3, z którym da się pracować jako koparka chwytakowa czy też może być wykorzystany do przeładunku sypkich materiałów. (program egzaminu na uprawnienia)