fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Określenie grubości ścian kondygnacji

Empiryczne wzory

Kiedyś był w użytku zwyczaj pogrubiania ścian o V2 cegły co dwie kolejne kondygnacje w dół. Określenie grubości ścian kondygnacji wielopiętrowych na podstawie tego zwyczaju, jak i wielu empirycznych wzorów może spowodować wiele pomyłek, bo grubość ścian to funkcja zależna od różnych elementów. Mianowicie od rodzaju zaprawy, gatunku cegły, obciążeń własnych oraz użytkowych, smukłości, usztywnień, wielkości otworów. (uprawnienia budowlane kontakt)

Określenie grubości ścian kondygnacji
Określenie grubości ścian kondygnacji

Tylko odpowiednio wykonane wyliczenia statyczne pozwolą na uchwycenie wszystkich tych czynników. Żeby grubość ścian budynków wielopiętrowych nie powstała zbyt duża, warto podczas projektowania zwracać dużą uwagę na to, by w niektórych ścianach wymiary każdego filara pomiędzy otworami w kierunku długości ściany były taki same, dzięki temu najprościej uda się otrzymać odpowiednią wytrzymałość muru.

Filary

Czasami może być tak, że niektóre filary będą zbyt szerokie, a inne będą mocno wąskie, wtedy grubość ścian warto wyliczać odnosząc się do wąskich filarów. Wtedy szerokie filary będą wytrzymałościowo nie wyzyskane. Jak chcemy stworzyć wąski filar, to najkorzystniej wyjdzie wykonać go jak najbardziej wąskiego, czyli tak 12 centymetrów, nie nośnego, utrzymując go na belce podpartej na sąsiednich, bardziej szerokich filarach. (uprawnienia budowlane 2021)

Dla porównania jest tutaj przykład czteropiętrowego budynku zamieszkałego, ogrzewanego centralnie z zestawieniem grubości ścian.

Wysokość parteru (od wierzchu podłogi do wierzchu podłogi) to 3,5 metra, a w reszcie kondygnacji nadziemnych 3,15 metra, podziemia 2,5m. Dach jest drewniany i okryty papą. (uprawnienia budowlane program)

Strop nad ostatnim (czwartym) piętrem jest typu DMS o własnym obciążeniu i ocieplenia 450 kG/m2, reszta stropów DMS również o własnym obciążeniu i dodatkowo z klepką na lepiku 330 kG/m2. Szerokość w świetle traktu w wyższych kondygnacjach – 6m.

Grubość ściany wewnętrznej

Najmniejsza w praktyce grubość ściany wewnętrznej nośnej, która dźwiga stropy to jedna cegła, chyba że wiemy, że w ścianie w przyszłości będą umieszczane kanały dymowe, to wtedy jej grubość na tym kawałku, gdzie będą kanały, musi być tak zwiększona, żeby od kanału do lica ściany znajdowała się przegroda grubości chociaż V2 cegły. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Najmniejsza grubość ściany jednolitej z cegły pełnej bądź dziurawki pomiędzy dwoma pokojami mieszkalnymi sąsiadujących ze sobą lokali nie może zmniejszać się do grubości 1 cegły, ze względu na izolację dźwiękową. Porządna izolacja dźwiękowa jest do uzyskania dopiero przy grubości ściany, która wynosi półtora cegły.

Najmniejsza grubość muru ogniochronnego bez żadnych otworów to jedna cegła. Najmniejsza grubość ściany zewnętrznej na klatce schodowej to około półtora cegły.

Najmniejsza grubość ścian wewnętrznych na klatce schodowej ogniochronnej to jedna cegła, jeżeli klata będzie posiadać centralne ogrzewanie, bądź jeśli nie będzie to półtora cegły.

Schody

Jeśli schody betonowe, kamienne albo żelbetowe będą osadzone wspornikowo w ścianie, to wtedy jej grubość przyjmuje się zazwyczaj na nie mniejszą niż półtora cegły. Jedynie przy bardzo wąskich biegach będzie starczyć grubość jednej cegły, ale warto to wcześniej udowodnić. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Kiedy w ścianach klatki schodowej są przewidziane kanały wentylacyjne bądź dymowe, to jej minimalna grubość zostaje powiększona o szerokość kanałów.

Jeżeli konstrukcja schodów jest drewniana, to odstępy od niej środkowej powierzchni kanału dymowego muszą być nie niższe niż jedna cegła. (program egzaminu na uprawnienia)

Przy schodach osadzonych wspornikowo w murze, odstęp od powierzchni ściany w klatce do kanałów musi być większy niż jedna cegła, żeby głębokość utwierdzenia była odpowiednia. Już po ustaleniu grubości ścian na najwyższych piętrach, ze względu na izolację dźwiękową albo cieplną, bądź ze względów konstrukcyjnych albo przeciwogniowych, to wtedy grubości ścian niżej utwierdzonych następnych pięter trzeba wyliczyć na podstawie obliczenia statycznego.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com