fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Ograniczenie powstawania na elewacji glonów

Na elewacjach budynku rozwój mikroflory jest naturalnym zjawiskiem i nie da się go uniknąć. Glony nazywa się także inaczej algami. Poza grzybami są to najbardziej powszechne mikroorganizmy, jakie występują na ścianach zewnętrznych budynku.  (program egzaminu na uprawnienia)   Glony zalicza się do beztkankowych roślin, które są zróżnicowane pod ekologicznym i morfologicznym względem. Są to fotosyntezujące organizmy co oznacza, że poprzez barwnik chlorofilu syntezują pokarmowe składniki w obecności światła, korzystając z wody i dwutlenku węgla. Naturalne środowisko do życia glonów to woda. Niektóre z gatunków powietrznych występują także w glebie. Mogą rozwijać się również na drzewach, kamieniach, murach, a także na tynkach budynków, które poddaje się renowacji albo modernizacji z zastosowaniem polimerowych tynków. (segregator egzamin ustny uprawnienia) 

Ograniczenie powstawania na elewacji glonów
Ograniczenie powstawania na elewacji glonów

Przyczyny pojawiania się glonów

Mikrobiologiczny efekt skażenia był kiedyś bardzo rzadkim zjawiskiem, ponieważ woda z elewacji szybko odparowywała wraz z utratą ze ścian ciepła. Ściany w budynkach szybciej niż teraz przewodziły z wewnątrz ciepło do zewnętrznych powierzchni co sprawiało, że nie dochodziło do zjawiska kondensowania się wody na elewacyjnej powierzchni. Wysoki poziom termicznej izolacyjności ścian po przeprowadzeniu modernizacji oraz wysoki stopień szczelności stosowanych w tych czasach zewnętrznych wypraw sprawił, że rozwijają się drobnoustroje. Dobra termiczna izolacyjność na powierzchni zewnętrznych ścian nie oddaje do otoczenia ciepła i para wodna nie odparowuje z elewacji, tylko skrapla się na niej. Wilgotne ściany przyśpieszają pojawienie się zjawiska osiadania brudu i kurzu oraz porastania na elewacji grzybów i glonów.  (uprawnienia budowlane 2022) 

Rozwój mikroflory

Na elewacji rozwijająca się mikroflora jest nieunikniona i jednocześnie naturalna. Glony to mikroorganizmy cechujące się małą wymagalnością. Są one odporne na działanie zmiennych atmosferycznych warunków, ale aby mogły rozwijać się potrzebują warunków sprzyjających do rozmnażania i wegetacji. Przenoszą się poprzez wiatr i lokują w odpowiednich warunkach. Bytują w środowisku wilgotnym, dlatego też zakażenia występują, gdy zewnętrzne ściany w budynku nieodpowiednio chroni się od wilgoci i wody, a temperatura z kolei i obecność odżywczych substancji sprzyjają do ich rozwoju. Zaatakowane przez glony miejsca są łatwo rozpoznawalne poprzez brązowe albo zielone naloty na elewacjach. Poza tym, że elewacja traci na swojej estetyce, mają one także niszczący wpływ na strukturę wyprawy. (uprawnienia budowlane kontakt) 

Tynki z wapna i cementu

Drobnoustroje nie rozwijały się na elewacjach w miejscach, gdzie stosowano tynki zawierające w swoim składzie cement oraz wapno cechujące się wysokim stopniem pH. W związku z tym, że mikroorganizmy wzrastają na podłożu które jest od kwaśnego do słabo zasadowego, takie tynki miały naturalną ochronę przed porastaniem ich glonami i grzybami. Obecnie wraz z rozwijaniem się nowoczesnych technologii ociepleń budynków zauważa się coraz więcej zjawisk związanych z występowaniem na elewacjach glonów. Najbardziej popularne obecnie jest wykończenie budynku na elewacji ociepleniowym bezspoinowym system ETICS z użyciem cienkowarstwowego tynku. (uprawnienia budowlane program)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com