Odwodnienie wykopów
W projekcie każdego wykopu fundamentowego muszą być uwzględnione warunki gruntowo-wodne, a w szczególności wysokość poziomu wód gruntowych względem dna wykopu. Odwodnienia wykopów mogą być: powierzchniowe, wgłębne i mieszane. Ta ostatnia metoda polega na zastosowaniu w tym samym wykopie obu wcześniej wymienionych sposobów odwodnienia.
Źródło: dr hab. inż. Lech Lichołai Budownictwo ogólne, elementy budynków, podstawy projektowania, str. 484
Odwodnienie wykopów – powierzchniowe
W miejscu wykonywania wykopu należy zabezpieczyć strefę robót przed skutkami napływu wód opadowych, które mogą spływać po powierzchni terenu. Woda zbierająca się na dnie wykopu pogarsza właściwości mechaniczne gruntów, a płynąca po skarpach może je rozmywać i powodować miejscowe spływy lub osuwiska.
Wodę opadową płynącą po terenie w kierunku wykopu można przechwycić, stosując drenaż opaskowy w postaci rowów wypełnionym materiałem kamienistym lub gruboziarnistym, prowadzonych ze spadkiem poza rejon budowy. Wodę, która dostała się do wykopu, spompowuje się bezpośrednio z wykop przez ujęcie jej w obniżonym miejscowo fragmencie dna lub stosuje się system drenaży lub rowków, które sprowadzają je do studni zbiorczych.
Odwodnienie wykopów – wgłębne
Odwodnienie wgłębne polega na zainstalowaniu w podłożu w rejonie projektowanego wykopu odpowiednich ujęć wody, tj. rur zaopatrzonych w filtry. Pompowanie z nich wody spowoduje obniżenie zwierciadła wody gruntowej lub zmniejszenie ciśnienia wody do stanu zapewniającego wykonanie wykopu do przewidywanej głębokości, bez zagrożeń ze strony wody gruntowej.
Podejmując decyzję odnośnie odwodnienia należy pamiętać, że zakłócenie równowagi środowiska wodno-gruntowego może wywołać skutki szkodliwe zarówno dla budowli (dodatkowe osiadania), jak i samego środowiska (degradacja warunków wzrostu roślin, brak wody w ujęciach gospodarczych).