fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Rozdzielnie i ekrany kabli SN w tunelach

Ekrany kabli SN, które przyłącza się do rozdzielni SN/nn wybudowanej w tunelu, przyłączyć ją można na wyizolowaną rozdzielnicę od konstrukcji, do uziomowej szyny kablowych ekranów. W związku z tym od zasilającej strony GPZ albo RPZ ekrany kabli łączy się do uziomów z dwóch stron. Od strony zasilania ekranów kabli SN łączy się za pomocą uziomu, na polu rozdzielni SN w RPZ albo GPZ. Uziom, jaki jest proponowany przy ekranach kabli zasilania SN na rozdzielni SN/nn, można znaleźć w warunkach normalniej pracy w tzw. powietrzu. Zawiera on tylko ekrany wszystkich kabli SN wychodzących oraz wchodzących do rozdzielnicy. Elementem, który umożliwia dokonanie tego jest ogranicznik dwukierunkowy napięcia o typie TZD albo warystor niskonapięciowy.(uprawnienia budowlane kontakt)

Rozdzielnie i ekrany kabli SN w tunelach
Rozdzielnie i ekrany kabli SN w tunelach

Sprzęganie systemów energii

W sytuacji, gdy dojdzie do sprzęgania się trakcyjnej energetyki z energetyką zawodową, niezależnie czy trakcyjna podstacja wybudowana jest pod powierzchnią ziemi czy nad powierzchnią, proponuje się separację w czasie występowania bezpiecznych różnic napięciowych.(uprawnienia budowlane 2022) Występują one pomiędzy uziomami. W bezpośrednich tradycyjnych połączeniach ekranów kabli SN do znajdującej się najbliżej uziomowej magistrali, już w chwili podłączenia metalicznego ekranu zaczynają się pojawiać wyrównawcze prądy. Część tych wyrównawczych prądów popłynie w ziemi pomiędzy uziomami i pojawi się w ekranach kabli SN. Nie ma tu jeszcze załączonego sieciowego napięcia SN, na polu SN rozdzielni w RPZ albo w GPZ. Zwykle wartość takiego prądu nie jest znana, ponieważ nie mierzy się jej. Najprawdopodobniej nie ma przepisów ani norm, które nakazywałyby takie pomiary mierzyć.(segregator egzamin ustny uprawnienia)

Zasilanie elektryczną energią metra

W przypadku zasilania elektryczną energią tunelu w którym znajduje się metro, dwustronne zasilające odcinki powinny osiągać długość około 2 kilometry. Zainstalowana moc na składzie metra oraz częstotliwość odbywania kursów w szczytowych godzinach komunikacyjnych co 90 sekund sprawia, że trakcyjne podstacje metra muszą zostać zasilone z elektroenergetycznej sieci, z poziomu średniego napięcia. Takie podstacje mogą zostać wbudowane w korpusy pasażerskich stacji. Przykładem tak wbudowanych korpusów może być linia metra w Warszawie, na obu jej stronach. Można spotkać także budowy wolnostojących metrowych podstacji, nieopodal przebiegania trasy metra.(uprawnienia budowlane program)

Tunele z szynową trakcją

Tunele z szynową trakcją zelektryfikowaną za pomocą stałego prądu, z punktu widzenia trakcyjnego znamionowego napięcia oraz długości danej budowli, nie muszą posiadać na wyposażeniu podstacji zasilania trakcyjnego. Na terenie Polski przykładem może być tramwajowy tunel znajdujący się na trasie W-Z, oraz kolejowy Średnicowy tunel. Obydwie budowle znaleźć można na terenie Warszawy. Betonowy zbrojony tunel kolejowy znajdujący się na lotnisku Okęcie albo tunel, który prowadzi na stację o nazwie Łódź Fabryczna, także nie posiada zasilania dodatkowego. Długości tych obiektów podziemnych są stosunkowo krótkie , patrząc na przeciętne odcinki trakcyjnego zasilania kolei czy tramwajów.  (uprawnienia budowlane)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com