fbpx
Przejdź do treści
uprawnienia budowlane na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane na telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane on-line_cennik_2
On-line
uprawnienia budowlane egzamin ustny na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane egzamin ustny telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane egzamin ustny on-line_cennik
On-line
uprawnienia budowlane akty prawne na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane akty prawne telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane akty prawne on-line_cennik
On-line
o egzaminie
O egzaminie
egzamin pisemny
Egzamin pisemny
egzamin ustny
Egzamin ustny
praktyka
Praktyka
Szczegółowy program Egzaminu
kontakt
Kontakt
o nas
O Nas
opinie
Opinie

Zawód dekarz

Osoby zajmujące się wykonywaniem dachów to dekarze, do ich zadań należy również naprawa dachów i konserwacja oraz remont sprzętu służącego do odprowadzenia wody z dachu, przy wykorzystaniu narzędzi i urządzeń dekarskich. Dekarz montuje także okna dachowe, włazy i świetliki. (testy uprawnienia architektoniczne)

Zawód dekarz

Zawód dekarz

Wykształcenie dekarza

Osoby pełniące funkcję dekarza zazwyczaj kończą szkołę zawodową oraz odpowiednie kursy. Bardzo ważne są tutaj również umiejętności i doświadczenie, które zdobywa się podczas pełnienia funkcji pomocnika dekarza. Zadania pomocnika dekarza polegają na wykonywaniu prostych prac przygotowawczych i  porządkowych. Po trzech latach taka osoba może ubiegać o tytuł czeladnika, aby go uzyskać należy zdać stosowne egzamin. (program na uprawnienia architektoniczne)

W zawodzie dekarza wyróżnia się następujące stanowiska: pomocnik dekarza, dekarz, brygadzista.

Oprócz konkretnych umiejętności w zawodzie dekarza, bardzo ważna jest wytrzymałość fizyczna, tutaj nie mogą występować problemy z równowagą, ani też poważne wady wzroku.

Wśród pożądanych umiejętności liczą się : sumienność, refleks, wyobraźnia przestrzenna, dokładność. Dekarz nie może mieć lęku wysokości, ponieważ oczywiście jego praca przede wszystkim wykonywana jest na różnych wysokościach.

Dekarz kryje dachy różnymi materiałami, należą do nich dachówki ceramiczne, cementowe, blachodachówki, papa, czy gont bitumiczny. Każdy z tych materiałów budowlanych wymaga odpowiedniej konstrukcji dachu. Dekarz oprócz tego zajmuje się także konserwacją dachów i ich naprawą, montażem urządzeń służących do odprowadzania wody z powierzchni dachu, jest to bardzo istotne i tego wymaga każdy budynek. (testy 2019 uprawnienia)

Zawody związane ze specjalnością budowlaną

Zawód dekarz związany jest ze specjalnością budowlaną, można go zdobyć w ramach systemu edukacji i szkolnictwa zawodowego.

W budownictwie uznawanych jest 9 zawodów: technik budownictwa, technik urządzeń sanitarnych, monter konstrukcji budowlanych, technik geodeta, monter instalacji budowlanych, monter sieci i instalacji sanitarnych, monter zabudowy i robót wykończeniowych, betoniarz, zbrojarz, murarz, tynkarz. (program uprawnienia architektoniczne)

 

 

Podziel się:

Ocena artykułu:

0
0