fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Rozwiązanie obory dwurzędowej bezsłupowej

Przykładowo obora dwurzędowa, która nie ma poddasza użytkowego, ma wymiary:

– szerokość: 12 m w świetle osi konstrukcyjnych,

– wymiary podłużne segmentu: 6 m każdy.

Obory dwurzędowe
Obory dwurzędowe

Z punktu widzenia technologii i organizacji pracy obory rozwiązanie bezsłupowej obory jest bardzo wygodne i wręcz pożądane. Błędne jest myślenie, że nastąpiło tutaj podważenie zasad koordynacji modularnej, mimo że obora ta ma szerokość 12 m (jak wygląda egzamin na uprawnienia budowlane). Mogłoby to wpływać na rozwiązanie elementów konstrukcji przekryć. Tak się jednak nie dzieje. Sytuacja ta tylko dowodzi temu, że przyjęta siatka konstrukcyjna nie zawsze wyznacza bezwzględne położenie słupów nośnych w jej punktach przecięcia (w rzeczywistości jest to cel), ale może także określać węzły innych połączeń konstrukcyjnych.

Obory czterorzędowe

Obory czterorzędowe mogą mieć różne układy funkcjonalne segmentów (egzamin ustny na uprawnienia budowlane). Różnią się one pomiędzy sobą:

– układem korytarzy paszowych i gnojowych, które można umiejscowić w różnych miejscach w zależności od tego, jaka technologia jest wykorzystywana,

– wielkością wykorzystanych wymiarów siatki modularnej, przy czym przecięcia osi modularnych wyznaczają usytuowanie słupów na tle poszczególnych rozwiązań funkcjonalnych.

Z czego wynikają różnice w wymiarach siatki modularnej? Mianowicie z:

– możliwości występowania większych lub mniejszych ras krów, przez co trzeba stworzyć szansę na uzyskanie różnych szerokości stanowisk od 1,125 m do 1,20 m,

– różnych koncepcji mechanizacji prac w budynkach (przejazd wozem lub żłoby ruchome).

W przypadku obór czterorzędowych, które mają rozpiętość od 18 do 24 metrów nie opłaca się wykonywać wnętrz bezsłupowych. Spowodowane to jest tym, że występuje duże zróżnicowanie elementów konstrukcyjnych, a także zwiększenie przedziału ciężarów. Czynniki te wpływają w niekorzystny sposób na działalność unifikacyjną. Przez to mogą wystąpić zakłócenia bądź utrudnienia w masywnej prefabrykacji, transporcie oraz montażu. Zgodnie ze schematami – miejsce usytuowania słupów nie wpływa na prawidłowość rozwiązań funkcjonalnych. Kiedy zatem warto budować obory czterorzędowe? Wtedy, kiedy jest to ekonomiczne uzasadnione i celowe i dotyczy sytuacji, kiedy:

– w jednym gospodarstwie podstawowe stado krów liczy 200 sztuk,

– budowa obór dwurzędowych nie ma ekonomicznego uzasadnienia z innych powodów.

Funkcjonalne rozwiązanie

Przykładowo istnieje obora bezsłupowa, która ma wymiary:

– szerokość: 9 m,

– podłużne segmenty: 4,5 m każdy z nich.

Taka szerokość pozwala na uzyskanie dobrych wskaźników technicznych oraz ekonomicznych, które dotyczą:

– powierzchni,

– kubatury,

– bilansu cieplnego.

Jednak jest jeden warunek, którym jest rozwiązanie natury technologiczno – mechanicznej. Mowa tu o mechanicznych, ruchomych korytach paszowych (egzamin na uprawnienia budowlane). Działają one na zasadzie przenośnika taśmowego. Jest to rozwiązanie, które ma zarówno wady, jak i zalety. Jedną z głównych zalet jest to, że można całkowicie wyeliminować transport wewnątrz budynku.

Niezbędne przy takich rozwiązaniach jest montaż urządzenia, które będzie usuwać odchody zwierzęce. Może to być:

– urządzenie mechaniczne lub samoczynne,

– przenośnik zgarniakowy,

– mechaniczna łopata,

– ruszty gnojowicowe, które montuje się na stanowiskach krów.

Ta ostatnia metoda jest odpowiednia dla obór bezściółkowych. Zaleca się ją dla gospodarstw, w których brakuje ściółki. Należy zaznaczyć, że bezsłupowa obora, która ma rozpiętość 9,0 m to lekka konstrukcja bez poddasza użytkowego.

Rozpiętość nie jest wyznacznikiem tego, że zadziało się coś złego w ustalonej siatce konstrukcyjnej. Podobna sytuacja ma miejsce przy oborze bezsłupowej, która ma szerokość 12 m. Należy pamiętać o tym, że przecięcie osi konstrukcyjnej traktuje się w odniesieniu do węzłów konstrukcji dachowej (stropodachowej).

Więcej ciekawostek znajdziesz na naszym blogu!

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com