Metoda murowania
Metoda murowania z nakładaniem zaprawy na płaszczyznę boczna cegły przebiega następująco. Murarz bierze kielnią zaprawę z kastry i rozprowadza ją na umieszczonej wcześniej warstwie muru na około jeden metr. Zapraw musi być tak rozprowadzona, by nie stykała się z licem muru na trzy czy cztery centymetry. Potem murarz łapie ręką cegłę i na jej płaszczyznę wozówkową umieszcza pasek zaprawy na około pięć centymetrów, by zaprawa nie zbliżała się zbyt blisko krawędzi główki od kierunku lica. Odstęp umieszczanej zaprawy od granicy główki musi równać się około trzy centymetry podczas murowania na puste spoiny, a na pełne zaledwie jeden. (uprawnienia budowlane kontakt)
Cegła
Cegłę z zaprawą umieszcza pracownik na pasie rozmieszczonej zaprawy w odstępie paru centymetrów do cegły wcześniej rozmieszczonej i poziomym, nierównym ruchem przyciska do cegły zwięźle wedle sznura jaki pokazuje lico ściany. Podczas murowania na puste spoiny zaprawa po rozmieszczeniu rzędem cegieł nie może stykać się aż do lica na odstęp 1,5cm. Wspomnianą metodą murarz rozmieszcza oba warstwy cegły główkowej na całym kawałku muru. Potem, z racji tego, że umieszczana na cegłę zaprawa zapełniła jedynie aspekt spoin poziomych, spoiny niewypełnione warto zalać zaprawą. (uprawnienia budowlane 2021) Robi się to tak, że pracownik najpierw rozrzedza zaprawę przy użyciu wody, pobiera ją i wykłada na mur, a potem rozpościera kielnią tak, by w pełni zapełniła pustki w spoinach wśród rozmieszczonych cegieł.
Pojemniki ramkowe
Tworzone bywają w paru spektrach. We wszystkich z nich główną częścią bywa ramka z drutów ze stali, do jakiej wkłada się od sześciu do dziesięciu sztuk cegieł umieszczonych rębem, patrząc na rodzaj pojemnika. Zapełnione cegłą ramki nakładane są na siebie na boczne, solidne ścianki pojemnika. Mamy też do czynienia czasami z pojemnikiem ramkowym, jaki zestawiony jest na jedynie jedną podstawkę i dwie ramki. (uprawnienia budowlane program)
Najlepszym warstwomierzem okazał się warstwopion. (akty prawne uprawnienia budowlane) Przydaje się on do określania pionu oraz właściwej obszerności rzędów cegieł w ścianie. Warstwopion bywa zrobiony z kątownika ze stali, mierzącego dwa metry z podziałką, jaka równa się obszernością rzędów cegieł. Warstwopion wspiera dwa skośne zastrzały, długość ich nie może być zmieniania. Przy końcówce kątownika umieszcza się na stałe płytkę oporową, na jakiej osadza się warstwopion w spoinie.
Murowanie ścian konstrukcji
Podczas murowania ścian konstrukcji w wysokich pasmach pracowniczych dużym ulepszeniem bywa używanie zracjonalizowanego rusztowania inwentarzowego. Bywa to drabinkowy przyrząd, który da się unieść, umożliwiające na dostawienie muru do całej rosłości piętra bez przeszkadzającej przeróbki rusztowania. (segregator egzamin ustny uprawnienia) Tak samo dokładną i sprzyjającą maszyną jest kobyłka zaciskowa, jaka używana jest w zamianie za zbijane kobyłki murarskie. Kobyłka zaciskowa zrobiona jest z dwóch ram zrobionych z kątowników ze stali, jakie zestawiają się na nóżki i rygi z drewnianych desek o obszerności do 50m. Kobyłkę umieszcza się tak, że na deskę nakłada się nóżki, po czym ramy odsuwa się na zewnątrz. Poprzez skośne rozmieszczeni ram zachodzi zgniatanie desek i kobyłka robi się sztywna. Po rozmieszczeniu pomostu na kobyłkach rusztowanie bywa sprawne i nadaje się do użytkowania. W sposobie rozmieszczania muru używane są głównie trzy metody murowania:
-na wycisk,
-z umieszczaniem zaprawy na płaszczyznę boczną cegły, (program egzaminu na uprawnienia)
-na docisk zaprawy kielnią.