Mosty kamienne lub ceglane
Skupianie się na budowie niewielu mostów kamiennych albo ceglanych to jedynie tymczasowy czas. Bywa rzeczą wiadomą, że rozwój budowlany zaczął się szybko rozwijać na dużą skalę. Da się je opisać dla wymienia miejsc zwrotnych w dziedzinie budowy mostów, gdyż francuskie mostownictwo kamienne czy betonowe wychodziło przed szereg pod prawie wszystkimi względami, a jego wyniki były kontynuowane na całym świecie. (uprawnienia budowlane 2021) Zmiana budowli kamiennych oraz betonowych w budowie mostów zaczęła się w okresie międzywojennym. Bywa to wiadome, że było one wcześniej zajęte wstępnym i powolnym rozwojem budowli betonowych, jaki zaczął się w 1880 roku. Te zmiany w budowie mostów w różnych Państwach przebiegały mniej więcej tak samo. Zmiany form mostów łukowych przez dążenie do otrzymania rozmieszczeń bez nie potrzebnych sił środkowych. To kierowało do rozpoczęcia form sklepień i łuków i towarzyszy wszystkim rozwojom mostów łukowych. Korzystania z mechaniki do analizowania rozmieszczeń sił środkowych bywają jednym z narzędzi określania form budowy mostów. Skupiły się one na określaniu form sklepień patrząc na masy, przez odpowiednie wygięcie osi łuków i odpowiednią zmianę ich obszerności. Taka sama analiza miała wpływ na dopasowanie form filarów i przyczółków do sił oddawanych na sklepienia. (uprawnienia budowlane kontakt)
Siły środkowe
Do niedawna siły środkowe występujące w sklepieniach określano patrząc na to, że każde masy zarówno od masy konstrukcji widniejącej na sklepieniach oraz od mas ruchomych skupiają się od razu na sklepienia. Założenie to bywa do tej pory używane często, chociaż wiemy, że współdziałania budowli spoczywającej na sklepieniach wpływa na rozmieszczenie sił środkowych. (uprawnienia budowlane program) W roku 1928, Mesnager, który wynalazł elastooptykę, skorzystał z nowo powstałej przez siebie metody analizy sił środkowych do określania rozmieszczenia naciągnięć widniejących w sklepieniach pod naciskiem murów podpierających przesklepienia wtórne. Po to użyto i zrobiono badania na model francuskiego mostu o ustroju dosyć podobnym do tego w Luksemburgu. (akty prawne uprawnienia budowlane)
Pomosty
Pomosty rozmieszcza się na murach czy na wtórnych przesklepieniach, idących w dwóch warstwach na wszystkie luki osobno. Takie rozmieszczenie pozwoliło na duże zminimalizowanie kubatury sklepień i wspórek, dzięki czemu dało się uzyskać duże oszczędności. Finalne ogromne mosty kamienne we Francji powstały przed drugą wojną światową. (segregator egzamin ustny uprawnienia) W roku 1940 skończyła się działalność miejsca postępu w budowie mostów kamiennych. Stało się to przez za duże nakłady finansowe tych mostów. Taki był finalny akt największego w historii rozwoju budownictwa mostów kamiennych.
Budowa trzech mostów
W 1911 roku francuski konstruktor Freyssinet, wraz z Mercierem wyznali, że zaczną budowę trzech mostów drogowych z betonu. Wszystkie mosty miały posiadać około 200m długości. Faktycznie udało się je postawić. Dzięki temu rozwój budownictwa poszedł znacznie do przodu. W naszym kraju zmiana z budowy mostów kamiennych na betonowe nie sprawiła większej różnicy, ponieważ budownictwo mostów kamiennych nie było u nas aż tak rozwinięte. Głównym rzemiosłem było zawsze ciesielstwo. Mosty kamienne zwykle stawiano przez ludzi, którzy wierzyli w lepszość budowli z kamienia zamiast tych z drewna. Ale w naszym kraju na przeszkodzie stanął brak kamieniołomów czy kamieniarzy czy nawet brak odpowiedniego miejsca. (program egzaminu na uprawnienia)