fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Pielęgnowanie tynku

Tynki, które są świeżo wykonane zabezpiecza się od szybkiego wysychania, czyli od utraty wilgoci z powodu parowania. To sprawia, że zalecanym działaniem jest ochrona zewnętrznych tynków od nasłonecznienia oraz od silnego wiatru, przy zastosowaniu daszków, siatek i innych sposobów, jakie zaleca producent. Prowadząc tynkarskie prace przy wysokich temperaturach cementowe tynki wapienne i wapienno – cementowe w trakcie wiązania zwilża się wodą oraz w początkowym czasie, kiedy zaprawa twardnieje. Czas ten wynosi około jeden tydzień. (uprawnienia budowlane 2022)  

Pielęgnowanie tynku
Pielęgnowanie tynku

Uszkodzenie i naprawa tynku

Uszkodzenia tynku, które można traktować jako podstawowe i nie są one zależne od miejsca wykonania oraz od rodzaju to odparzenia, włosowate zarysowania, odspojenia, osłabienie przyczepności, uszkodzenia od mrozu, spękania, wykruszenia, złuszczenia, zabrudzenia, pęcherze i odpryski, czy rozwój mchów, grzybów albo glonów. Wyżej wymienione uszkodzenia pojawiają się w różnych okresach związanych z eksploatowaniem budynku. Mogą one cechować się różną intensywnością oraz zakresem, który może być bardzo zróżnicowany. Naprawa tynku, a w zasadzie sposób przeprowadzenia oraz zakres prac naprawczych zależy przyczyny pojawienia się uszkodzeń, składu, zakresu uszkodzeń, miejsca wbudowania i od usterek. Dla każdego z przypadku indywidualnie rozpatruje się sposoby naprawcze, a zakres prac dostosowuje się do technicznych możliwości danego wykonawcy. Wytyczne Stowarzyszenia WTA są w tym wypadku zalecane do stosowania.  (uprawnienia budowlane program) 

Odpowiedni technologiczny reżim

Patrząc na rodzaj zastosowanego rodzaju tynku oraz miejsce, w jakim się go wykonuje elementem, który jest najbardziej istotny jest konieczne zachowanie odpowiedniego technologicznego reżimu w czasie wykonywania prac związanych z tynkarskimi wyprawami. (uprawnienia budowlane) Wykorzystane przy pracach tynki muszą posiadać w swoim składzie odpowiednio dobrane właściwości, które dobiera się do sposobu, w jaki planuje się go w dalszym czasie użytkować. Ważnym zagadnieniem w tym miejscu jest właściwe przygotowanie podłoża, co jest zgodne z wymaganiami, jakie stawia producent danych zapraw. Podłoże musi zostać poprawnie oczyszczone i zagruntowane. Odbioru podłoża musi dokonać osoba, która posiada odpowiednie kwalifikację, wiedzę oraz doświadczenie w stosowaniu tynkarskich wypraw. Takie działanie ma na celu uzyskanie odpowiedniego poziomu przyczepności tynku do danego podłoża. (uprawnienia budowlane kontakt)  

Gipsowe tynki

Dużą uwagę należy poświęcić gipsowym rodzajom tynków. W pomieszczeniach budynków, gdzie zastosowano tynki gipsowe, świeży tynk należy intensywnie oraz odpowiednio wietrzyć. Ma to na celu nie dopuszczenie do jego nierównomiernego wysychania szczególnie, kiedy na zewnętrz jest chłodno. W takim wypadku gipsowa zaprawa twardnieje w sposób nierównomierny w warunkach, gdzie wstępuje wysoki poziom wilgotności powietrza. Niedopuszczalne są jednak przeciągi oraz wychłodzenie. Nie do przyjęcia jest także sytuacja, kiedy świeży tynk pod wpływem czynników zewnętrznych zacznie przemarzać. Niesie to negatywne skutki zarówno dla właściwości tynku, jak i dla późniejszego jego użytkowania.  (uprawnienia budowlane segregator )  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com