fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

System pożarowej sygnalizacji

Składowym elementem systemu sygnalizacji pożarowej, jaki podnosi poziom bezpieczeństwa w budynku jest ostrzegawczy system dźwiękowy. Pozawala on rozgłaszać zarówno ostrzegawcze sygnały, jak i głosowe komunikaty. Pozwala on na kierowanie ewakuacją ludzi, kiedy dojdzie do sytuacji zagrożenia zdrowia bądź życia ludzi poprzez nadawanie komunikatów w strefach, jakie są zagrożone. Zagrożeniowym stanem może być awaria, pożar albo terrorystyczny atak. Dźwiękowy ostrzegawczy system stanowi w związku z tym składową systemu globalnego bezpieczeństwa w danym budynku.  (uprawnienia budowlane cena) 

System pożarowej sygnalizacji
System pożarowej sygnalizacji

Dźwiękowy system ostrzegawczy

Ostrzegawczy system dźwiękowy powinien pozwalać przekazywać komunikaty w automatyczny sposób poprzez odtworzenie słownych nagranych komunikatów, albo na bieżąco przekazując na żywo komunikaty. Dźwiękowy ostrzegawczy system w pierwszej kolejności ma przekazywać wskazówki odnośnie bezpiecznego przeprowadzenia ewakuacji w miejscach, gdzie występuje najwyższy stopień zagrożenia. Ma on także nakazywać, aby użytkownicy pozostali w najbardziej bezpiecznych strefach. W tym miejscu warto zwrócić uwagę na to, że w zależności od skonfigurowania systemu oraz od typu danego budynku komunikaty wygłasza się w całym budynku, bądź też można nadawać je w określonych strefach. W pierwszy przypadku mamy do czynienia z ogólnym alarmowaniem, a w drugim z alarmowaniem strefowym. Często wykorzystuje się cechę systemu, jaka polega na możliwości użycia go jako nagłośnieniowego systemu np. w handlowych galeriach. Jednak pamiętać trzeba, że alarmowe komunikaty muszą mieć najwyższy priorytet oraz pierwszeństwo. (uprawnienia budowlane testy) 

Identyfikacja ręcznych pożarowych ostrzegaczy

Ręczne ostrzegacze pożarowe bardzo łatwo można zidentyfikować. Znajdują się one w czerwonych obudowach i oznakowane są płonącym domkiem. Znajduje się tam również napis POŻAR. Kiedy centrala pożarowej sygnalizacji osiągnie stan związany z alarmowaniem II stopnia, oprócz przekazania alarmowego sygnały do straży pożarnej niezwłocznie trzeba poinformować osoby, jakie przebywają w tym obiekcie o zagrożeniu. Do tego celu w systemie pożarowego alarmowania wykorzystuje się optyczne oraz akustyczne pożarowe sygnalizatory.  (uprawnienia budowlane 2023)  

Specyficzna funkcja DSO

DSO, czyli dźwiękowy system ostrzegawczy posiada specyficzną funkcję, jaką jest podwyższenie poziomu związanego z bezpieczeństwem ludzi. Z tego względu system cechować się powinien się niezawodnością w działaniu oraz wysokim poziomem zrozumiałości mowy. Pierwszą z tych cech potwierdzają certyfikaty związane ze stałością użytkowych właściwości. Na odpowiednią zrozumiałość mowy wpływa natomiast wiele czynników, do jakich zalicza się np. cechy danego pomieszczenia, gdzie znajduje się zainstalowany system. Szczególną uwagę zwrócić należy na to, że zrozumiałość mowy powinna być na wysokim poziomie pomimo dobiegającego z otoczenia hałasu. Na tworzenie się odbić, echa i pogłosu wpływa wielkość danego pomieszczenia, wykorzystane budowlane materiały, pokrycia podłogi, ścian oraz umeblowanie. O tym wszystkim trzeba pamiętać nie tylko w momencie przekazania obiektu do użytku, lecz także przy dokonywaniu zmian w aranżacji pomieszczeń, modernizacji i przebudowy.  (uprawnienia budowlane segregator)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com