fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Montaż części pionowych

Montowanie części pionowych musi zawierać w swoim przebiegu takie zadania:

-uszykowanie złącza,

-określenie rozmieszczenia części w konstrukcji, (uprawnienia budowlane kontakt)

-odpowiednie umieszczenie,

-nietrwałe umocowanie,

-zawieszenie części do haka żurawia montażowego,

-zrobienie złącza trwałego,

-rektyfikacja rozłożenia. (uprawnienia budowlane 2021)

Filary zawiesza się zwykle po za głowicę, nad środkiem ciężkości. Części murowe unosi się zawiesiami dwucięgnowymi także w pozycji pionowej. Używa się o wiele częściej transportowania w tym samym czasie paru części. Części przestrzenne potrzebują zawieszania na zawiesiach przynajmniej trzycięgnowych. Części przetrzymywane w płaszczyźnie poziomej podczas unoszenia tak samo jak belki się uginają, zanim znajdą się na swoim miejscu pionowym. Żeby nie musieć robić nadprogramowego zbrojenia, pracownik za to odpowiedzialny musi określić punkt nałożenia pęt. Do niemocnych filarów umieszczane są belki stalowe, jakie usuwa się po umieszczeniu filaru. Metoda rozmieszczenia części jest zależna od ich formy oraz ciężaru.

Określenie osi

Zanim przystąpi się do montowania konstrukcji warto określić osie zewnętrznych oraz środkowych murów budowlanych i murów dzielących różne obszary. W konstrukcjach szkieletowych określa się osie filarów, a nie osie murów. Poza osią określa się też krawędzie na zewnątrz murów. Na przedłużeniu linii określających krawędzie murów rozmieszcza się na obszarze blisko konstrukcji umieszczone w grunt z rur stalowych. Osie i krawędzie murów transportuje się teodolitem na strop wszystkich pięter. Poza określeniem rzutu konstrukcji robi się także obliczenia niwelacyjne. W trakcie montowania hal, usuwa się poziom płaszczyzn, na jakich będą stać filary, żeby dało się wyliczyć obwód podkładek, jakimi wyznacza się poziom rozmieszczenia filarów, w trakcie zamontowywania konstrukcji wielopiętrowych – poziomy stropów. Geodeta będący odpowiedzialny za montowanie w nawiązaniu do reperów, rektyfikuje umieszczenie centralnych części takich jak filary, belki podsuwnicowe oraz dźwigary dachowe w fabrykach. (uprawnienia budowlane program)

Uproszczenie rektyfikacji

Aby uprościć rektyfikacje rozmieszczenia części robi się na nich linie, jakie określają osie części oraz linie etapów kontrolnych. Montaż części poziomych zawiera w sobie takie czynności:

-robienie złączy,

-odpowiedni montaż, (akty prawne uprawnienia budowlane)

-określenie rozkładu części,

-uszykowanie złączy,

-odpowiedni montaż. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Robienie części

Części bywają robione z odchyłami pomiarowymi. Jakby rozmieszczać części bez mierzenia i określania na oporach ich miejsca, odchyłki dodawałyby się do siebie, przez co łatwo mogłyby pojawiać się szczeliny lub wysunięcie płyt. Jak posiadamy określone rozłożenie każdej płyty, odchyły pomiarowe „gubi się” w różnych złączach. Rozkład płyt określa się ołówkiem na oporze. Uszykowanie złączy to nic innego jak rozesłanie rzędu zaprawy na oporze. W niektórych sytuacjach warto w prawidłowy sposób odgiąć wypusty zbrojenia. Płyty bywają unoszone przy użyciu zawiesi, a masywniejsze zawiesi belkowych czy ramowych. Belki unosi się pętami. (program egzaminu na uprawnienia)

Części poziome zawiesza się na haku żurawia poziomo i nakierowuje w punkcie umieszczenia przy użyciu drągów montażowych. Da się je też umieszczać na ukos tak, by zniżone wsparły się początkowo z jednej strony. Upraszcza to skierowanie części na odpowiednie tory. Po rozmieszczeniu części robi się złącza, spawa wypusty oraz wylewa się beton w złączach.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com