fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Montaż i instalacje w podwodnym tunelu

Kiedy drążąca tarcza przesuwa się o odległość, która jest równa szerokości tubinga budowy, wysuwają się tłoki hydraulicznych siłowników i w tym miejscu montuje się segment tunelowej obudowy. Tłoki wysuwają się w danej kolejności, jaka odpowiada montażowi danych segmentów obudowy tunelu. Wszelkie prace przeprowadza się pod osłoną tarczowego płaszcza. Za pomocą specjalnych wózków segment obudowy przewozi się w miejsce, gdzie ma zostać zamontowany. Chcąc przewieźć segment pojedynczego pierścienia należy do tego celu użyć trzy wózki. W składach materiałów kolejowych nawierzchni przeprowadza się załadunek szyn oraz montażowych elementów. Do tego celu wykorzystuje się bramową suwnicę. Pociągiem przewożone są szyny do tunelu. Zatrzymuje się on w wyznaczonej strefie rozładunkowej. Stosując wciągnik rozładowuje się transport szyn w miejscu ich wbudowania. Montaż szyn odbywa się w spągowej części pierścienia obudowy tunelu. Wraz z postępującymi drążeniowymi pracami długość torów przedłuża się. Proces rozbudowy toru przeprowadzany jest co 9 metrów.  (segregator egzamin ustny uprawnienia) 

Montaż i instalacje w podwodnym tunelu
Montaż i instalacje w podwodnym tunelu

Łączność podczas przeprowadzania prac drążeniowych

Prowadząc podziemne prace konieczne jest posiadanie skutecznego oraz sprawnego systemu łączności. Wpływa ona nie tylko na bezpieczeństwo przeprowadzanych prac, ale także pozwala ona podnieść ich efektywność. Maszyna drążeniowa TBM posiada wbudowane telekomunikacyjne urządzenia. Pierwszym z nich jest stacjonarny telefon. Znajduje się on w kabinie do sterowania maszyną. Pozwala on na kontaktowanie się z osobami, które znajdują się poza tunelem np. biuro, skład materiałów, punkt medyczny czy zakład separacji. Drugim urządzeniem jest telefon awaryjny, który instaluje się w śluzie. Chcąc zapewnić jednak ciągłość komunikacyjną między danymi wykonawczymi stanowiskami dodatkowo stosuje się łączność radiową. W tunelu instaluje się także megafony.  (program egzaminu na uprawnienia)  

Instalacja wodna i elektryczna

Wodna instalacja w tunelu zapewnia dostawę wody, która jest zgodna z wymaganymi temperaturowymi i ciśnieniowymi parametrami. Ilość ta jest odpowiednia do tego, aby układ i system maszyny TBM działał poprawnie. Wodę w związku z tym podaje się poprzez zespół ciśnieniowych pomp. Zarówno podczas drążenia tunelu, jak i w czasie przeprowadzania prac w hiperbarycznych warunkach, które wiążą się z utrzymaniem skrawającej głowicy, w tym wypadku konieczne jest podanie pod ciśnieniem powietrza, aby utrzymać przodek w stateczności. (uprawnienia budowlane kontakt) 

Elektryka i wentylacja w tunelu

W związku z bardzo dużym stopniem poboru mocy przez maszynę drążeniową TBM należy doprowadzić do niej napięcie średnie wynoszące 15 kV, rozdzielnice zasilające SN oraz trzy transformatory, które montuje się w części górnej backupu.   (uprawnienia budowlane 2022) Tego rodzaju urządzenia zabezpiecza się szczelnymi połączeniami kabli i wygrodzeniami. Służą one do zasilania całej drążącej maszyny wraz z roboczym oświetleniem. Warto pamiętać tu również o kwestii związanej z wentylacją. Podczas budowy w środku tunelu należy zapewnić optymalne klimatyczne warunki. Muszą być one wolne od toksycznych substancji oraz pozwalające na swobodny oddech. Maszyna TBM posiada zainstalowane cztery czujniki, które mierzą poziom stężenia tlenku węgla, metanu, tlenu i dwutlenku węgla.  (uprawnienia budowlane program) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com