fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Montaż dźwigu i szybu w zbiorniku retencyjnym z popiołem

Poszczególne segmenty prefabrykowane szybu ustawiano w kolejności przy zastosowaniu żurawia. W kolejnym etapie wykonano połączenia ich z płaszczem zbiornika oraz pokryto je płytami o typie Kingspan KS 1150 RF. Posiadały one  15- to centymetrowy izolacyjny rdzeń wykonany z mineralnej wełny. Do prac ręcznych zastosowano alpinistyczne rodzaje technik. Kiedy szyb był gotowy, umieszczono w nim dźwig. W związku z tym, że zastosowano tu nowoczesne techniczne rozwiązania dźwigu, maszynownia idealnie mieści się w szybowym gabarycie. (uprawnienia budowlane kontakt)

Montaż dźwigu i szybu w zbiorniku retencyjnym z popiołem
Montaż dźwigu i szybu w zbiorniku retencyjnym z popiołem

Zastosowanie ryflowanej blachy

Przy wykonywaniu nadszybia, która jednocześnie miała stanowić w maszynowni podłogę zastosowano ryflowaną blachę, którą wzmocniono za pomocą kątowników. Montażowe belki oraz wsporcze belki pod wyciągarkę stworzono przy użyciu dwuteowników HA 160 oraz IPE 300. Chcąc jednocześnie zwiększyć sztywność i zmniejszyć przemieszczenia od oddziaływania wiatru, w tym celu wykorzystano wiatrowe stężenia, które zamocowano do płaszcza żelbetowego retencyjnego zbiornika popiołu, na poziomie wynoszącym odpowiednio 13 m, 26 m oraz 38 metrów. Bardzo ciekawym zastosowanym rozwiązaniem było dokonanie podziału szybu na poszczególne segmenty. Ich długość została ograniczona w związku z transportem do poziomu 12 metrów. Montażowe styki słupów oraz skratowań obejmujących trzony zaprojektowano jako doczołowo skręcane połączenia, które wpłynęły na uproszczenie montażu na placu budowy. (uprawnienia budowlane 2022)

Dźwig przy retencyjnym zbiorniku

Dźwig posiadał regulowany automatyczny napęd, oraz bezreduktorową wyciągarkę z przyłożeniem o skali 2:1. (segregator egzamin ustny uprawnienia) W dźwigu nieprzelotowa kabina posiadała ściany, sufit oraz podłogę. Te elementy zostały wykonane z nierdzewnej stali. Podobny rodzaj stali zastosowano do pokrycia drzwi oraz stworzenia progów. Klasę szczelności na poziomie IP54 posiadały elektryczne instalacje kabiny, kasety oraz drzwi. Każdy z przycisków był metalowy i posiadał podwyższony stopień odporności na termiczne i mechaniczne uszkodzenia. Szyb, który jest wolno stojący wykazuje narażenie na zmienne atmosferyczne warunki, dlatego też użyto tu podgrzewane progi przystankowych drzwi oraz klimatyzację sterowej szafy. Detekcyjny rodzaj instalacji, jaki został rozbudowany w automatyczny sposób wykrywa pożarowe zagrożenia w kabinie dźwigu, maszynowni oraz w całkowitej przestrzeni szybu. (uprawnienia budowlane program) 

Zdemontowanie maszynowni i szybu

Rozbierając dźwig oraz jego wyposażenie znajdujące się w maszynowni, oraz po dokonaniu usunięcia instalacji znajdujących się w środku szybu, odcięto wiatrowe stężenia, które łączyły szyb z płaszczem zbiornika wykonanym z żelbetu. Pozostała w ten sposób tzw. wydmuszka, która liczyła dziesiątki ton. Zdemontowano ją w sposób niekonwencjonalny. W pierwszej kolejności szyb podzielono na części o podobnej masie. Oddzielano je poziomo i opuszczano w dół na plac. Kiedy znajdowały się już na dole rozbierano je na mniejsze fragmenty, które można było przetransportować na złomowisko. Odcinane odcinki segmentu musiały być za pomocą żurawia odciążane.  (program egzaminu na uprawnienia)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com