Moda na ekologiczne domy
Ekologiczne domy są bardzo modne a przede wszystkim cenione z racji swojego charakteru. Chodzi tu nie tylko o materiał z którego zostały wybudowane ale również o ekologiczną eksploatację oraz użytkowanie domu bez złego wpływu na środowisko.
Domy ekologiczne zazwyczaj budowane są przez profesjonalne firmy. Osoby te bardzo dobrze znają zasady zrównoważonej gospodarki oraz architekturę ekologiczną. (szczegółowy program egzaminu na uprawnienia budowlane)
Wyznaczniki ekologicznego domu
Ekologiczny dom powinien mieć odpowiedni rozmiar, dostosowany do potrzeb. Budowanie zbyt dużych budynków nie jest ekologicznym podejściem. Wiąże się również z większymi kosztami utrzymania. Najczęściej projektuje się budynki o płaskich dachach, ponieważ przez modele łamane najczęściej ucieka więcej energii.
Zaleca się również umieszczenie okien po stronie południowej, najlepiej też zrezygnować zupełnie z okien po stronie, która nie jest nasłoneczniona. Budując dom warto również zaplanować pomieszczenia, w których temperatura powinna być niższa np. spiżarnia, gabinet i garderoba oraz na te, gdzie pożądana jest wyższa temperatura np. łazienka i salon. (dowiedź się więcej na temat uprawnień budowlanych)
Ekologiczne materiały budowlane
Najczęściej wybiera się materiały, które posiadają certyfikaty ekologiczne. Są tak przygotowane, by do atmosfery nie emitowały dużej ilości dwutlenku węgla i siarki. Zalecane jest tutaj drewno oraz cegły. Można zauważyć, że są to materiały jak najmniej przetworzone. Zwolennicy ekologicznych rozwiązań często wykorzystują cegły pochodzące z rozbiórek. Liczy się tutaj również odpowiednia izolacja domu ekologicznego. Warto więc dokładnie ocieplić ściany oraz połacie dachu. Ściany ekologiczne domu mają utrzymywać ciepło i je akumulować. (egzamin na uprawnienia architektoniczne)
Koszty budowy ekologicznego domu
Porównując koszty budowy domu ekologicznego i tradycyjnego, specjaliści określają, że mogą być one wyższe do 5% w przypadku domów ekologicznych. Mimo tego coraz więcej osób posiadających świadomość potrzeby ochrony środowiska, decyduje się na proekologiczne rozwiązania. Zwłaszcza, że taki model budowli w eksploatacji może być nawet kilkanaście razy tańszy. Jest to bardzo opłacalna inwestycja.