fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Maszyny walcowe

Maszyny walcowe składają się z pary stalowych walców, które są umieszcza się w równoległy sposób i obracają się one w przeciwnych kierunkach (egzamin na uprawnienia budowlane). Dwa walce montuje się na podstawie stalowej tak, że jednak z nich osadzony zostaje na stałe a drugi można ustawiać w zależności od tego, jaką szerokość szczeliny potrzebujemy pomiędzy walcami. Najbardziej znane i stosowane są gładkie walce. Czasami stosuje się także dwie pary walców. Pierwsza z nich – górna – pracująca przy szerszych szczelinach. Ma za zadanie wstępnie rozetrzeć glinę. Druga para – dolna – jest ustawiana na węższą szczelinę. Rozciera ona ziarna na jeszcze bardziej drobne cząsteczki.

Maszyny walcowe
Maszyny walcowe

Jak wygląda produkcja masy?

Przed formowaniem wszystkie składniki masy należy dokładnie wymieszać (program uprawnienia budowlane). Jest to konieczny etap, ponieważ piasek oraz inne zastosowane składniki mają różne odmienne współczynniki dotyczące kurczliwości po wyschnięciu. Niedokładne wymieszanie może spowodować pęknięcia podczas dalszych etapów produkcyjnych. Stosując sposób mokry przy formowaniu do mieszania oraz nawilżania stosuje się mieszadła o jednym albo o dwóch wałach, które posiadają ostre łopatki. Masa, która wcześniej była rozdrobniona na gniotownikach oraz walcach zsuwa się do jednego z końców mieszadła. Tam zostaje przemieszana i posunięta poprzez łopatki na drugi z końców i tam wychodzi przez specjalny otwór. Nawilżanie masy odbywa się za pomocą przewodu. Na całej długości w mieszadle wykonuje się w równych odstępach otworki. Opisane wyżej maszyny stosuje się wtedy, gdy masa formowana jest mokrym sposobem. Jest to obecnie najbardziej rozpowszechniona metoda w Polsce.

Używanie suszarek przy półsuchych metodach

Jeżeli formowanie masy ma odbyć się za pomocą prasowania półsuchym sposobem, należy zastosować w tym celu suszarnie, w postaci pochyłego bębna, który obraca się. Można także użyć maszyn do mielenia np. gniotowniki, łamacze, oraz młotkowe młyny czy mechaniczne sita. Tego rodzaju maszyny jak i podobne stosuje się przy porowatych wyrobach, gdzie składniki najpierw podsusza się a następnie mieli, miesza i nawadnia do formowania z mokrej plastycznej masy (egzamin ustny na uprawnienia budowlane).

Zastosowanie walców do glin

W glinach, gdzie znajdziemy twarde bryły na początku stosuje się walce, których powierzchnia jest zaopatrzona w żebra, guzy albo zęby. W dalszym etapie stosuje się gładkie walce. Gniotowniki mają dwa ciężkie koła nazywane biegunami (uprawnienia budowlane – egzamin), które wsparte są o talerz. Osadza się je na osi poziomej a ta umocowana jest do pionowej obracającej się osi.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com