fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Magazyny kolejowe

Magazyny

Gospodarka kolejowa jest bardzo rozległa (uprawnienia architektoniczne – egzamin). W jej skład wchodzą również pomocnicze przedsiębiorstwa, takie jak zakłady naprawcze i różnego rodzaju warsztaty. Z tego powodu koleje posiadają do dyspozycji szereg różnorodnych materiałów. Dodatkowo muszą posiadać ich poważne i normowane zapasy. Z tego powodu konieczne jest posiadanie magazynów. Ich przeznaczenie i rozplanowanie wewnętrzne jest zależne przede wszystkim od:

– rodzaju materiałów,

– sposobu składowania,

– ochrony przed zniszczeniem.

Magazyny najczęściej znajdują się w parterowych budynkach. Jednak jeżeli chodzi o nowoczesne budownictwo, to coraz częściej wykorzystuje się budynki wielopiętrowe. Konstrukcja magazynów kolejowych z reguły jest żelbetowa, a ściany wypełnia się cegłą. Jednak technologia wewnętrzna rozwiązań pomieszczeń i ciągów komunikacyjnych wynika z charakteru przemieszczania i sposobu obsługi (dowóz i wywóz materiałów drogą kolejową). Wyjątkiem są magazyny na materiały łatwopalne, karbid i propan.

Magazyny kolejowe
Magazyny kolejowe

Magazyny na towarowych dworcach kolejowych

Magazyny, które stosuje się na towarowych dworcach kolejowych różnią się od tych standardowych (informacje na temat egzamin na uprawnienia budowlane).

Towarowe dworce kolejowe są elementem stacji kolejowych bądź typu mieszanego. Stacje typu mieszanego obsługują ruch pasażerski i ruch towarów. Dworce takie są również elementem stacji ładunkowych, które są przeznaczone wyłącznie dla obsługi ładunków i towarów. Stacjami ładunkowymi są te urządzenia, które są dostępne dla klientów kolei, którzy załatwiają formalności przesyłkowe oraz czynności związane z dostarczeniem lub odbiorem przesyłek, a także z załadunkiem i wyładunkiem towarów masowych, maszyn i sprzętu ciężkiego. Takimi urządzeniami są przede wszystkim:

– budynki administracyjne, tzw. ekspedycje towarowe,

– magazyny nadania i wydania, w których odbywa się przyjmowanie, przechowywanie i odbiór ładunków sztukowych,

– rampy o przeznaczeniu analogicznym jak magazyny, lecz dla ładunków nie wymagających pełnej izolacji od wpływów atmosferycznych oraz ochrony pod zamknięciem,

– tory ładunkowe wraz z placami ładunkowymi,

– drogi dojazdowe do magazynów i placów ładunkowych dla połączenia z siecią dróg komunikacyjnych.

Na całość wyposażenia tych dworców składają się:

– odpowiednie układy grup torowych i łącznic pomiędzy zapleczem stacyjnym,

– niezbędne urządzenia dźwigowe, transporterowe,

– wagi i skrajniki.

Zadaniem łącznic jest obsługa wyżej wymienionych punktów załadunkowych i wyładunkowych.  

Budynki ekspedycji towarowych są częścią budownictwa administracyjnego (egzamin na uprawnienia architektoniczne).  Biorąc pod uwagę konstrukcję i ustrój budowalnych podlegają przepisom budownictwa powszechnego z pełnym wykorzystaniem gotowych prefabrykatów żelbetowych oraz żelbetu jako materiału w nośnych elementach konstrukcyjnych.

Załadunku i wyładunki na kolejach łączą się bezpośrednio z pracą transportu samochodowego. Z tego powodu budynki magazynowe powinny zabezpieczać prawidłową współpracę obu rodzajów transportu.

Podział magazynów

Magazyny można podzielić ze względu na rodzaj chronionego towaru. Wówczas budynki magazynu dzielą się na:

– całkowicie zamknięte (ogrzewane lub nieogrzewane),

– budowle, które posiadają wyłącznie pokrycie dachowe bez ścian.

Oprócz tego magazyny mogą być parterowe lub wielopiętrowe. W przypadku magazynów wielopiętrowych na niższych piętrach mają miejsce załadunki i wyładunki, a na wyższych piętrach składuje się ładunki.

W przypadku kolei zagranicznych stosuje się układy kompleksowe, które są zespołem jedno- lub wielopiętrowych magazynów z torami wprowadzonymi pod wspólne pokrycie dachowe. Powstaje wtedy jeden obiekt, w którym znajdują się wszystkie urządzenia dworca towarowego.

Magazyny wielopiętrowe zaleca się w przypadku:

– dużych obrotów ładunków,

– dłuższych okresów przechowywania ładunków,

– istnienia w jednym budynku składów różnych organizacji (np. kolei czy ekspedytora transportu samochodowego.

Więcej ciekawostek znajdziesz na naszym blogu!

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com