fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Zapewnienie w budynku bezpieczeństwa pożarowego platformami ratowniczymi

Nowoczesne podejście do tematu związanego z bezpieczeństwem osób w budowlanych obiektach od pożaru sprawia, że należy poświęcić tu uwagę grupie osób, którzy nie mogą z różnych przyczyn opuścić zagrożonego obiektu. W związku z tym należy projektować oraz budować budynki stosując rozwiązania dotyczące bezpośredniej ewakuacji, a także ratowanie osób w „inny sposób”. Bezpieczni muszą być zarówno ludzie z pierwszej bezpośredniej grupy, jak i z drugiej, którą ratuje się stosując inne sposoby. Niedopuszczalne jest założenie, że na terenie projektowanego obiektu takie osoby się nie znajdą. Projektanci budowlanych obiektów są zobowiązani do zaprojektowania takich rozwiązań, a jeżeli nie zastosują się do tego, poniosą za to odpowiedzialność. (uprawnienia budowlane kontakt)  

Zapewnienie w budynku bezpieczeństwa pożarowego platformami ratowniczymi
Zapewnienie w budynku bezpieczeństwa pożarowego platformami ratowniczymi

Pozostawanie osób na terenie dużych obiektów

Na dużych obiektach takich jak sportowe hale czy stadiony duża ilość osób pozostaje na nim, co wiąże się z tym, że ludzie gromadzą się w wyjściowych alejkach. Trybuny zapełnia się stopniowo w określonym czasie, a kiedy ludzie opuszczają je, tworzy się duży strumień osób, co uniemożliwia poprawnie opuścić obiekt. W miejscach, gdzie występuje duży stopień ryzyka pozostania ludzi w obiekcie, który jest zagrożony pożarem należy zaplanować działania, które mają służyć etapowej ewakuacji. W pierwszym etapie osoby kieruje się do bezpiecznych stref, którymi są ratunkowe platformy, a dalej, kiedy zagrożenie pożarowe zostaje wyeliminowane należy ewakuować ludzi na zewnątrz danego obiektu. (uprawnienia budowlane 2022)  

Brak zastosowania odpowiednich rozwiązań

Projektanci często tłumaczą brak zastosowania poprawnych rozwiązań tym, że nie mogą się oni odnieść do szczegółowych przepisów, ponieważ nie zostały takie wprowadzone. Dla innych projektantów z kolei zapis, w którym zawarte jest słowo „lub” sugeruje im, że mogą oni sami wybrać sposób wykonania projektu budowlanego obiektu. To oznacza, że mogą oni w związku z tym zaprojektować go tak, że nie zostaną uwzględnione osoby ratowane w „inny sposób”. Przepis jednak w sposób jednoznaczny wymusza projektowanie oraz wykonanie budowlanego obiektu z uwzględnieniem osób mogących opuścić zagrożony pożarem obiekt, jak i nie mogących go opuścić. Cywilna odpowiedzialność w tym wypadku spada na projektanta oraz wykonawcę obiektu.  (uprawnienia budowlane program) 

Projektowanie ratowania w „inny sposób”

Ratowanie w „inny sposób” oznacza przyjęcie takiego projektowego rozwiązania, które podczas pożaru sprawi, że użytkownicy obiektu będą mogli przetrwać ten czas podczas zagrożenia.  (uprawnienia budowlane) Warto w tym miejscu pamiętać, że podczas ewakuacji wszystkich osób schodami potrzeba aż jednej godziny, aby udać się z 30 piętra na sam dół. Specjaliści już w 80 latach stwierdzili, że proces ewakuacji wysokich budynków jest niepraktyczny. Kluczowe w zapewnieniu bezpieczeństwa jest przekierowanie ludzi do obszarów oraz stref bezpiecznych, gdzie będą mogli przeczekać całą akcję gaśniczą. Może to powodować skierowanie ludzi o kilka kondygnacji powyżej. Proces związany z przekierowywaniem osób do bezpiecznych stref i obszarów na terenie obiektu jest niekiedy lepszym rozwiązaniem, niż podjęcie próby ewakuacji bezpośredniej na zewnątrz obiektu. (uprawnienia budowlane segregator )  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com