fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Kwasoodporne cementy – charakterystyka

Kwasoodporne cementy to mieszanina przemielonych łącznie ziarn kwarcu z pokaolinową krzemionką albo krzemowo – sodowym fluorkiem Na2SiF. Po zarobieniu go wodnym szkłem o gęstości 37° NazO · 2,8 SiOz + HzO staje się ciastem, które przeistacza się w stałe ciało (egzamin na uprawnienia budowlane).

Kwasoodporne cementy
Kwasoodporne cementy

Odmiany kwasoodpornych cementów

Odmianą cementu kwasoodpornego z aktywnymi krzemionkowymi domieszkami, które przyspieszają twardnienie jest odporna na odziaływanie kwasów stężonych oraz ich mieszanin, przy temperaturze wynoszącej 300°C. Dłuższe działanie na tą odmianę zasad oraz wody negatywnie wpłynie na cement i zniszczy go. Dla tych dwóch odmian stopień miałkości wygląda następująco. Przez sito powinna przejść całość. Wszelkie pozostałości na sicie o oczkach 4900 otw/cm ² nie mogą przekraczać wartości 10%. Przez sito o oczkach 10 000 otw/cm² powinno przejść minimum 50% (testy 2021 uprawnienia). Chemiczne składniki zawarte w kwasoodpornych cementach to minimum 92% SiOz, maksymalnie 4% zasadowych metali oraz tlenków żelaza. Mogą posiadać też do 3% A1203.

Wytrzymałość kwasoodpornych cementów w chłodnym kwasie

Podczas przechowywania na powietrzu przez 28 dni, jak i w czasie przechowywania zarówno w gorącym jak i chłodnym kwasie wytrzymałość jest następująca. Na ściskanie wynosi 60 kG/cm² a na rozciąganie wartość to 180-20 kG/cm². Stała objętość odpowiadać powinna warunkom ogólnym dotyczącym przechowywania na powietrzu przez 10 dni. Powinna być także odpowiednia w stosunku do gotowania w kwasach, w temperaturze 20+/-5°C. Początek wiązania wynosi minimum 1 godzinę dla I odmiany oraz 40 minut dla II odmiany. Koniec wiązania następuje nie później niż po upływie 16 godzin w przypadku I odmiany. Dla 2 odmiany wynosi maksymalnie 12 godzin (program egzamin uprawnienia 2021).

Właściwości oraz zastosowanie kwasoodpornych cementów we workach

Zastosowanie cementów we workach to przede wszystkim użycie go jako zaprawa do okładzinowych płyt z klinkieru czy do farb kwasoodpornych. Możemy zastosować go także do kwasoodpornych murów i niezbrojonych kwasoodpornych betonów. Można zastosować go też przeciw działaniu organicznych kwasów po każdej próbie, ponieważ większość z wymienionych kwasów działa bardzo niszczycielsko na opisane cementy. Właściwości cementu kwasoodpornego to przede wszystkim wytrzymałość na ściskanie. po upływie 30 minut od zastygnięcia wytrzymałość wynosi 400-4-500 kG/cm². Wytrzymałość na rozciąganie ma wartość 35-4-40 kG/cm². Jest zupełnie odporny na działania wody i znacznie na mróz. Posiada znaczną wartość elektrycznej izolacji i chroni metalowe kotwie przed rdzewieniem. Posiada też bardzo dużą odporność na chemiczne wpływy (uprawnienia budowlane – egzamin).

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com