fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Kubik drewna

Metry sześcienne drewna

Czym właściwie jest kubik drewna? Jest to ilość bądź inaczej jednostka drewna, podawana najczęściej w metrach sześciennych lub właśnie w kubikach. Taka ilość drewna jest uwzględniana w oparciu o brak wzięcia pod uwagę przestrzeni powietrznych, które znajdują się między polanami. Aby odpowiednio określić i obliczyć kubik drewna, musimy wiedzieć, w jaki sposób to zrobić. Istnieje w tym celu jeden uniwersalny wzór, który dokładnie Państwu objaśnimy.  (uprawnienia budowlane kontakt)

Kubik drewna

Jak obliczyć kubik drewna?

Etap początkowy obliczeń powinien zawierać wskazanie, w jaki sposób różnią się od siebie metry sześcienne i metry przestrzenne.  (uprawnienia budowlane 2022) Określa się, że metr przestrzenny, czyli mp to suma drewna położonego luzem. Między polanami drewna znajduje się wolna przestrzeń, która nie jest odejmowana od obliczeń. Możemy więc na tej podstawie stwierdzić, że mp zawiera informacje o ilości brutto. Jeżeli więc mamy do czynienia z sytuacją, w której drewno ułożone jest w kwadratowym stosie 100 x 100 cm, wówczas mamy do czynienia z 1 m przestrzennym drewna. Jeżeli chodzi o samo obliczenie kubiku drewna, należy pamiętać o tym, żeby wziąć pod uwagę, iż metry sześcienne są wartością netto. Oznacza to realną ilość drewna, podobnie jak w poprzednim przypadku po odliczeniu przestrzeni wolnej, znajdującej się między polanami.

Zależność od gatunków drewna

Zanim wskażemy uniwersalny wzór pragniemy podkreślić, że ilość metrów sześciennych może różnić się odpowiednio w zależności od różnych gatunków drewna. Szacuje się, że 1 metr przestrzenny różnego rodzaju sortymentów drewna może zawierać około 0,25 do 0,75 kubika. Stosując uniwersalny wskazuje nam on, że na jeden metr przestrzenny przypada około 0,65 kubika drewna (czyli 0,65 m3).   (uprawnienia budowlane program) 

Obliczenia w oparciu o wartość zamienną

Uniwersalny wzór służy do obliczeń podstawowych. Aby jednak dokonać dokładniejszych obliczeń należy wziąć pod uwagę znajomość współczynnika zmiennego. Współczynnik zmienny uwzględnia nie tylko ilość kory, ale także i ilość pustej przestrzeni między drewnem. Musimy poznać więc ilość metrów przestrzennych w stosie. Jeżeli ją znamy, następnie powinniśmy określić współczynnik zamienny. Jest on całkowicie zależy od rodzaju i gatunku drewna, z którym mamy do czynienia. I tak wskazuje się, że:

  • Drewno opałowe z sortymentu S4 – współczynnik zamienny dla sosny oraz modrzewia wynosi około 0,65. Jeżeli chodzi o jodłę i świerk, uzyskujemy wartość 0,70. Wartość współczynnika zamiennego dla drewna liściastego wynosi około 0,65.
  • Drewno sortymentu S2 – jest to grupa sortymentu S2. Oznacza ona stosy, które są ułożone na legarach. Każdy gatunek drewna jest od siebie oddzielony. Minimalna objętość stosu z sortymentu S2 powinna wynosić około 1 m3, natomiast minimalna wysokość stosu to 1 m. Średnia wartość współczynnika zamiennego dla sosny i modrzewia wynosi 0,70. Jeśli chodzi o jodłę i świerk wynosi on około 0,65. Taką samą wartość zawierają drzewa liściaste w postaci buku oraz grabu. Obliczenia wartości zamiennej dla pozostałych drzew liściastych wskazują ilość około 0,65. (program egzaminu na uprawnienia)

Jeżeli znamy już ilość metrów sześciennych, płynnie możemy przejść do zastosowania uniwersalnego wzoru obliczeniowego. Będziemy mogli dzięki niemu przeliczyć metry sześcienne, a więc kubiki drewna. Wzór wygląda następująco:

Kubik drewna = mp x wartość zamienna.(segregator egzamin ustny uprawnienia)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com