fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Rozebranie bądź wyburzenie

Projekt budowlany, który dotyczy przebudowy budynku jest nieodłącznie związany z koniecznością jego rozbiórki bądź wyburzenia. Może to dotyczyć całości domu, ale także i jego poszczególnych elementów. Wymagane jest jednak to, aby wszystkie prace, które są wykonywane pozostawały w pełnej zgodności z projektem, który na ten cel przewidziano. Sprawdźmy, co musi się w nim znaleźć i w jaki sposób sprawnie przeprowadzić przebudowę.  (uprawnienia budowlane cennik) 

Projekt przebudowy

Zaplanowanie rozbiórki

Jeżeli chodzi o zaplanowanie etapu rozbiórki całości domu bądź tylko jego części kluczowym jest, aby zakres rozbiórki i kolejność wykonywania prac były zawarte w projekcie przebudowy. Taki projekt składa się z dużej ilości rysunków, na których należy uwzględnić miejsca przeznaczone do rozbiórki. Jak wiadomo – takie miejsca najczęściej są połączone z innymi elementami, a więc konieczne będzie ich rozebranie bądź podzielenie ich części, co będzie powodowało konieczność ich wzmocnienia. Jeżeli więc będziemy mieli w planach wyburzyć ścianę to koniecznym będzie działanie, polegające na podstemplowaniu stropu oraz wykonanie nadproża. Konieczne jest oczywiście podparcie takiego stropu i wykonanie jego wzmocnień. Wszystkie takie działania przez nas podejmowane powinny być jasno wskazane w projekcie przebudowy. Oczywiście nie muszą być one tylko wskazane, ale także muszą być wykonywane zgodnie z projektem. Takie wykonawstwo powinno być w odpowiedni sposób nadzorowane przez inżyniera z uprawnieniami budowlanymi. Warto, aby przed rozpoczęciem prac związanych z rozbiórką domu wykonać zabezpieczenia, a więc w odpowiedni sposób oznakować i ogrodzić teren, zabezpieczyć wszystkie przejścia i przejazdy w zasięgu robót.    (uprawnienia budowlane program) 

Rozbiórka mechaniczna i ręczna

Jeżeli chodzi o działania mające na celu rozbiórkę obiektu, powinniśmy wiedzieć, że możemy ich dokonywać mechanicznie bądź ręcznie. W przypadku wykonywania ich mechanicznie powinniśmy użyć do tego młotków elektrycznych, młotów pneumatycznych oraz pił tarczowych. Jeżeli zdecydujemy się na przeprowadzenie rozbiórki ręcznie, przydatne nam będą młoty i kilofy. Ważny jest także etap zaplanowania całości prac związanych z wykorzystaniem materiałów, ponieważ powinien on przewidzieć konieczność ich ponownego użycia. Ważna jest więc ich odpowiednia segregacja oraz zabezpieczenie przed zniszczeniem. Absolutnie nie powinniśmy zapomnieć o gazie, aby usunąć go z budynków. W czasie rozbiórki należy zadbać także o to, aby:  (uprawnienia budowlane segregator) 

  • teren robót musi być wydzielony i ogrodzony; 
  • zabronione jest przebywanie ludzi na niższych kondygnacjach podczas prac;
  • otwory w stropach muszą być szczelnie zakryte deskami lub ogrodzone;
  • nie wolno zrzucać jakichkolwiek materiałów;
  • nie wolno gromadzić gruzu na stropach, balkonach, schodach;
  • nie wolno usuwać ścian lub innych części budynku przez podkopywanie lub podcinanie. (uprawnienia budowlane 2023)  

Rozbiórka urządzeń i instalacji

Przy dokonywaniu rozbiórki urządzeń i instalacji powinniśmy przede wszystkim przystąpić do takiego działania w momencie, gdy całkowicie zostaną one odłączone od sieci miejskich. Mowa o urządzeniach i instalacjach, do których należą: urządzenia i instalacje elektryczne, wodne, kanalizacyjne, wodociągowe, centralnego ogrzewania i telefoniczne. Najlepiej od razu przystąpić do demontażu urządzeń armaturowych oraz osprzętu elektrycznego. W późniejszej kolejności należy przewidzieć rozbiórkę przewodów i rur. W każdym przypadku należy zachować szczególną ostrożność.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com