fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Kształtowanie akustyki dźwiękochłonnymi systemami

Chcąc dobrać rozwiązania do danych pomieszczeń należy poszukiwać zestawień, jakie pozwolą na uzyskanie zbliżonego poziomu akustycznej chłonności w każdych pasmach częstotliwości. Z dniem 1 stycznia 2018 roku w życie weszła nowelizacja technicznych warunków. Do norm wprowadzono tzw. pogłosową normę. Spełniając jej wymagania trzeba zapewnić różnym typom pomieszczeń w budynkach o charakterze publicznej użyteczności oraz zbiorowego zamieszkania odpowiedni poziom akustycznej chłonności. W bardzo wielu przypadkach nie wystarczająca jest akustyczna chłonność typowego wyposażenia pomieszczenia i umeblowania. Należy w tych miejscach zastosować dźwiękochłonne dodatkowe materiały na ścianach i sufitach. (uprawnienia budowlane)  

Kształtowanie akustyki dźwiękochłonnymi systemami
Kształtowanie akustyki dźwiękochłonnymi systemami

Czas pogłosu

W normie PN-B-02151-04:2015-06 we wskazanych pomieszczeniach wymagania określone zostały poprzez wskazanie dopuszczalnych maksymalnych wartości czasu związanego z pogłosem. W pomieszczeniach na czas pogłosu wpływa wiele czynników, a przede wszystkim kubatura. Im jest ona większa, tym dłuższy będzie czas pogłosu. Nie bez znaczenia jest też akustyczna chłonność, która wraz ze zwiększeniem sprawia, że pogłos jest krótszy. Rozmieszczenie dźwiękochłonnych materiałów powinno być w miarę równomiernie rozłożone na ścianach oraz sufitach w pomieszczeniu. Kiedy na jednej powierzchni skoncentruje się je, to czas związany z pogłosem może wynosić ponad dwa razy więcej. (uprawnienia budowlane segregator)  

Sufity akustyczne

Ograniczając pogłos w pomieszczeniach ważna jest nie tylko ilość dźwiękochłonnych materiałów, ale też ich odpowiednie rozmieszczenie. Pierwszym z rozwiązań w związku z tym, jakie się nasuwa jest zastosowanie akustycznych sufitów. Jednak warto w tym miejscu zaznaczyć, że każdy z rodzajów podwieszanego sufitu, jaki wykonany jest ze ściennej bądź sufitowej okładziny posiada pewne akustyczne właściwości. W pewnym stopniu sufit ten izoluje od dźwięków, jakie przenikają  z pomieszczeń znajdujących się obok, jak i w danym stopniu pochłania on również dźwiękowe fale wytworzone w pomieszczeniu. W takim wypadku mowa jest o dźwiękoizolacyjnych własnościach oraz o własnościach dźwiękochłonnych danego materiału. Bardzo ciężko odszukać jednorodne materiały, jakie będą cechować się dobrą dźwiękochłonnością i dźwiękoizolacyjnością jednocześnie. Wybierając więc akustyczne rodzaje sufitów, w celu zwiększenia akustycznej chłonności pomieszczenia i ograniczeniu hałasu oraz pogłosu stosuje się dźwiękochłonne materiały o wysokim poziomie wartości współczynnika związanego z pochłanianiem dźwięku. (uprawnienia budowlane testy) 

Różne typy pomieszczeń

Norma ujmuje wymagania dla różnych pomieszczeń. Są to pomieszczenia od lekcyjnych klas, poprzez sportowe czy basenowe hale, aż do biur czy korytarzy w szkołach. Każdy z budynków o publicznej użyteczności posiada pomieszczenia, w jakich należy zadbać o odpowiednią akustykę. Jej celem jest ograniczenie poziomu oraz zasięgu hałasu. Działanie to wymaga ograniczenia odbić niekontrolowanych dźwiękowych fal od powierzchni, jakie ograniczają pomieszczenia. Chodzi tu o dźwiękowe fale, które wytwarzane są przez źródła, jakie zlokalizowano w konkretnym wnętrzu. Z tego też względu dla różnych pomieszczeń norma określa dopuszczalną minimalną akustyczną chłonność albo dopuszczalny maksymalny czas związany z pogłosem. (uprawnienia budowlane cena) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com