fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Problemy z akustyką w szkołach

Hałas wpływa zarówno na nauczycieli, jak i na uczniów. Należy dołożyć wszelkich starań, aby pogłos w szkolnych pomieszczeniach został ograniczony. Hałas przynosi nie tylko negatywne skutki dla człowieka o fizycznym charakterze, lecz również pod względem psychicznym. Coraz więcej szkół uwzględnia w swojej budowie kwestie związane z akustyką. Warto zastanowić się, jak można ochronić się przed hałasem oraz jakie będą skutki jego oddziaływania na człowieka. (uprawnienia budowlane 2022)  

Problemy z akustyką w szkołach
Problemy z akustyką w szkołach

Przekraczanie norm dźwięku i pogłosu

Podczas pracy szkoły zarówno w klasach, jak i na salach gimnastycznych, czy na terenie korytarzy określa się poziomy związane z dźwiękiem. Zagrożenie, jakie wiąże się z hałasem na terenie szkoły jest bardzo duże, a dokonanie jego pomiaru może osiągać wartość nawet przeszło 80 dBA. Jest to wynik porównywalny do hałasu, jaki panuje na szybkich drogach przy wielopasmowym ruchu. W salach lekcyjnych często przekracza się próg związany z dopuszczalnym pogłosem, co wpływa bezpośrednio na poziom dźwięku oraz na poziom rozumienia tego, co jest mówione. Mając na uwadze znajomość kwestii związanych z hałasem weryfikuje się go pod kątem, jak oddziałuje on na nauczycieli oraz uczniów. Z pewnością hałas i pogłos przekraczający normy niesie za sobą wiele przykrych skutków dla ludzi.  (uprawnienia budowlane program) 

Wpływ hałasu na nauczycieli

Hałas i jego wpływ nie jest bez znaczenia dla kadry, która uczy w danej szkole. (uprawnienia budowlane) Chociaż stanowi ona ich środowisko pracy na wiele lat, to jednak hałas i jego wpływ na samopoczucie i zdrowie nauczycieli jest ogromnie ważną kwestią. Z przeprowadzonych wśród nauczycieli badań stwierdzono, że najbardziej szkodliwym dla nich czynnikiem w czasie wykonywania pracy jest właśnie hałas. Zarówno nauczyciele szkół podstawowych, jak i średnich podali ten sam czynnik utrudniający pracę. Do najbardziej irytującego hałasu dochodzi zdaniem nauczycieli na korytarzach w sytuacji, gdy na sali gimnastycznej odbywają się zajęcia wychowania fizycznego. Dużo mniej uciążliwy jest hałas, jaki przenika do sali z korytarza, oraz ten, który pochodzi z sąsiadujących lekcyjnych sal. Większość kadry nauczycielskiej twierdzi, że największy hałas jest w szkołach podstawowych, i jest on wyjątkowo głośny. Nie od dzisiaj wiadomo, że w szkole liczą się efekty w nauczaniu, a hałas może powodować, że będą one niższe. (uprawnienia budowlane kontakt)  

Negatywny wpływ hałasu na dzieci

W Polsce przeprowadzone zostało wiele badań odnośnie hałasu w szkole. Wyniki wskazują, że w edukacyjnych obiektach występuje zły akustyczny stan. Dotyczy to przede wszystkim starych budynków. W związku z tym zaobserwowano u dzieci, ale także u nauczycieli przesunięcia czasowe w progu słyszenia, które spowodowane są dużym stopniem hałasu w szkolnym środowisku. W Sali lekcyjnej hałas i nieodpowiednie pogłosowe warunki sprawiają, że pogorszeniu ulega słowna komunikacja.  (uprawnienia budowlane segregator )  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com