Obręcz wezgłowiowa
Obręcz wezgłowia razem z wieńcem górnej luki złączone bywają z odpowiednią ścianką kopuły przy skorzystaniu z uzbrojenia południkowego i delikatnie schodzących się kołnierzy betonowych, jakie ułatwiają znacznie powolną przemianę naciągnięć. (uprawnienia budowlane kontakt)
Kształtki szklane bywają rozkładane w czaszy na paskach równoleżnikowych z odległościami od siebie około 15cm, ich promienie zakłada się w górnej płycie wietrznikowej jako r = 15, 30, 45, 90 cm, a w kopule będzie to r = 1,5, 1.65… 8,70 m. Przyjęto, iż na wszystkich równoleżnikach musi widnieć tyle kształtek, żeby równało się to mierze obwodu, a jeżeli obwodu to też promienia, więc n = 0,4 r. Warto zaznaczyć, że liczba n będzie zawsze oznaczać całkowitą. Można skorzystać z sumy postępu arytmetycznego, i wtedy wyjdzie nam cała liczba kształtek znajdujących się w płycie wietrznikowej oraz kopule. Wynosi to 10 122 sztuk, dodając do tego jedną sztukę na oś pionową.
Płaszczyzna szkła co do rzutu poziomego to w przybliżeniu 45°/o, a do powierzchni kopuły 40,5%. Świeżo wyrobione kształtki zrobione ze szkła trzeba wystawić na proces ochładzania w piecach do tego specjalnie przystosowanych. Jeśli zajdzie sytuacja gdzie chłodzenie nie przebiegnie zgodnie z planem, mogą w ich środku pojawić się tak zwane szkodliwe wewnętrzne, czyli początkowe naciągnięcia, jakie, kiedy złączą się z kolejnymi naciągnięciami w przypadku zmiany temperatur, przyczyniają się do pęknięć. (uprawnienia budowlane 2021) Fabryki sprawdzają kształtki w specjalnym świetle spolaryzowanym, gdzie te początkowe naciągnięcia będzie się dało zauważyć szybciej.
Próba wodna
Jeśli chcemy mieć stuprocentową pewność, że fabryka prawidłowo sprawdziła kształtki, możemy dodatkowo już na miejscu pracy wykonać próbę wodną.
Z początku próba wodna przebiegała tak, że umieszczano kształtki do wanny wypełnionej wodą o temperaturze +60° C na kwadrans, a potem je wyciągano i kładziono pod strumień wody +20° C. Wtedy zauważono 50% ubytków i stwierdzono, że ta próba nie jest najlepsza. Spróbowano kolejnego rodzaju próby, mianowicie umieszczono kształtki do wody o temperaturze +40° C również na kwadrans, a potem kładziono je znów pod strumień, tym razem jego temperatura to +15° C. (uprawnienia budowlane program) Wypadło 10% ubytków i stwierdzono, że ta próba jest prawidłowa i skorzystano z niej w przypadku każdej kształtki. Po paru latach wciąż nie pojawiły się pęknięcia czyli można było już na pewno powiedzieć, że ta próba wodna była w porządku.
Kopuła
Kopuła uchodzi za czaszę kuli wynoszącą promień 15 metrów. Jej wymiary to:
– grubość dolnego tynku między kształtkami pod tym betonem – 0,5 cm,
– strzałka 3m, (akty prawne uprawnienia budowlane)
-grubość kitu asfaltowego wodoszczelnego na betonie – 0,5 cm,
-szerokość kopuły – 18m,
-niezmienna grubość ścianki i zabetonowanych w niej kształtek szklanych – 8 cm,
– średnica kształtek – 12 cm,
-grubość betonu konstrukcyjnego w ściance – 7 cm.
W jej wierzchołku widnieje okrągła, dwumetrowa luka wietrznika, otoczona wieńcem żelbetowym wysokości 24cm i rozpiętości 14cm. Na tym wieńcu widnieje dwanaście żelbetowych słupów 10/i4 cm, jakie wspierają płytę szklano-żelbetową o wymiarach 2,9cmX8cm, której zadaniem było okrywanie wietrzników. (segregator egzamin ustny uprawnienia)
Gorące powietrze, które biegło przez przewody wtapiające się w pierścień wspierający idzie wzdłuż podniebienia kopuły, tworząc jej płaszczyznę ciepłą, następnie uchodzi przez otwory wietrznika poza kopułę. Poprzez to podgrzewanie podniebienia rosa nie zbiera się na kopule, czy nawet lód, jaki tworzyłby się w zimę.
Pierścień podtrzymujący
Na tym pierścieniu ustawiono i wypoziomowano 56 płyt łożyskowych 360X100m o wymiarach 5mm, nałożono na nie wazelinę z dodatkiem grafitu i postawiono kolejny rząd identycznych płyt, a w miejscu pustych punktów ułożono płyty izolacyjne. Na tak przygotowanym podparciu zrobioną żelazobetonową obręcz wezgłowia kopuły o rozmiarach : pionowy 30cm, poziomy 58cm. Taką metodą udało się utworzyć łatwy ruch obręczy, ale też i całej kopuły w rezultacie skurczu betonu i różnicy temperatur, dzięki czemu nie trzeba było się martwić o nadwyżkowe naciągnięcia od tych następstw. (program egzaminu na uprawnienia)