fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Tynkowanie wewnętrznej powierzchni kanałów dymowych

Tynkowanie wewnętrznej powierzchni kanałów dymowych jest nieakceptowalne. Tynk cementowy oraz wapienny ulegają zniszczeniom pod wpływem gazów siarkowych, a tynk gliniany prędko i łatwo się kruszy. Do tego tynki są niszczone poprzez przyrządy kominiarskie i pękają przy zmianach temperatury. Cegły, które oplatają kominy muszą być tworzone tak, żeby każda spoina poprzeczna i podłużna była starannie wypełniona, bo od tego zależy nie tylko odporność i trwałość murów widocznie osłabionych otworami, ale i zabezpieczenie od przenikania gazów i ognia do pobliskich kanałów lub pokoju. (uprawnienia budowlane kontakt)

Korzystanie z wzorników
Korzystanie z wzorników

Istotne jest, by cegły wokół kanałów zostały ułożone przy użyciu wzorników.

Wzorniki

Wzornik blaszany jest wykonany z blachy stalowej grubości od 0,6 do 0,8 m. U góry posiada ramkę z kątownika, a na dole cztery łapki do wsparcia, jakie mogą zostać schowane do środka albo wysunięte na zewnątrz poprzez obrót klameczki, która jest u góry. Wzornik drewniany to rura prostopadłościenna wykonana z desek struganych od zewnątrz, która powiększa się ku górze i zaopatrzona jest na wierzchu w poprzeczkę z łaty do unoszenia. (uprawnienia budowlane 2021)

Ścianki wzornika smarujemy gliną albo olejem odpadowym, żeby uniknąć przywarcia do muru. Ustawia się je na punktach stworzonych dla kanałów. W trakcie murowania rozsmarowuje się na każdej warstwie cegieł zaprawę aż do wzornika, przez co powierzchnie kanałów są wygładzone i równomierne. Gdy już stworzymy 5-6 warstw cegieł wzornik podnosimy w górę, smarujemy wnętrze kanału rozrzedzoną gliną i stawia się wzornik w nowym poziomie. Korzystanie z wzorników ułatwia zachowanie stałych pomiarów przekrojów kanałowych, chroni kanały od zabrudzenia podczas murowania i upraszcza wypełnienie spoin od środka, przez co pomaga w wytworzeniu równej i wygładzonej powierzchni kanałów, ułatwiającej przepływ gazów. (uprawnienia budowlane program)

Prawidłowe wykonanie muru

Odpowiednie stworzenie muru z kanałami bez pomocy wzorników jest wykonalne, ale wymaga ogromnej precyzji i jest cięższe. Bez używania ich gromadzi się nadmiar zaprawy, która wystaje ze spoin przy użyciu kielni. Część zaprawy spada ku dołowi i zbiera się ją na desce ustawionej na skos w otwór wycierowy na dole kanału. Podczas murowania kanału warto każdej kondygnacji zostawić do momentu komisyjnej kontroli otwór rewizyjny prowizoryczny przykryty deską albo cegłą do zlikwidowania jakichś zanieczyszczeń gruzem albo zaprawą. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Odpowiednie działanie kanałów spalinowych, wentylacyjnych i dymowych musi zostać skontrolowane dwukrotnie, czyli po raz pierwszy zaraz po skończeniu stanu surowego budynku n drożność i szczelność (czyli odpowiedniość wymiarów środkowych po całej długości). Po raz drugi tuż przed oddaniem budynku do użytku, wtedy na drożność, szczelność i ciąg przed oraz po włączeniu pieców, kuchenek czy piecyków gazowych. Również na prawidłowość zrobionych połączeń z paleniskami, kratkami wentylacyjnymi albo drzwiczkami wycierowymi. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Kontrola

Kontrolowania i sprawdzanie kanałów dymowych, wentylacyjnych i spalinowych musi odbyć się komisyjnie z udziałem przedstawiciela miejscowego organu władzy budowlanej, inspektora nadzoru, mistrza kominiarskiego oraz murarskiego i kierownika robót. Inspektor nadzoru , kierownik robót oraz mistrz kominiarski wcześniej mają obowiązek wykonać niezbędne badania. Zaprawy muszą zostać zrobione z materiałów, które odpowiadają tym z Polskich norm w sposób uzgodniony poprzez właściwe normy i instrukcje techniczne.
Warunki techniczne wykonania: zaprawy warto przyrządzić w takich ilościach, by zostały zużyte w całości jednego dnia, w czasie nie przekraczających od ich przyrządzenia:
-3 godziny – zaprawa cementowa,
-5 godzin – zaprawa cementowo-wapienna,
-8 godzin – zaprawa wapienna. (program egzaminu na uprawnienia)
Cegły muszą spełniać wymagane normy. Cegły używane do ław fundamentowych i ogólnie w murze poniżej terenu muszą być ścisłe i wypalone. Takie cegły bowiem są solidniejsze od cegieł gorzej wypalonych. Cegły dziurawki da się wykorzystać do murów posiadających kanały dymowe.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com