fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Konstrukcje podsuwnicowych belek

Szerokostopowy typ dwuteownika HEB albo HEA to podstawowy rodzaj poprzecznego przekroju podsuwnicowych belek wykonanych ze stali. Początkowo walcowane dwuteowniki opracowywano jako jednokierunkowo zginane kształtowniki belek. Cechowały się one wysokim ale też wąskim przekrojem, który był nieodpowiedni dla belki, gdzie poza jej zginaniem w silnej płaszczyźnie pojawiały się inne obciążeniowe składowe. Posiadające proporcje podobne do kwadratu dwuteowniki szerokostopowe opracowano w związku z ewentualnym pojawieniem się w belce sił skręcania, bocznego zginania oraz zginania w silnej płaszczyźnie.  (uprawnienia budowlane segregator)  

Konstrukcje podsuwnicowych belek
Konstrukcje podsuwnicowych belek

Szerokostopowy dwuteownik

Dwuteownik szerokostopowy wykorzystuje się w podstawowych rozwiązaniach. Wpływ na to mają jego zalety, jakie przede wszystkim wynikają z prostoty takiego dwuteownika oraz z możliwości użycia gotowego rodzaju kształtownika. Warto pamiętać, że takie rozwiązanie nie zalicza się do optymalnych. Wraz ze złożonością obciążeniowego stanu pojawia się silna dysproporcja związana z wytężeniem górnego i dolnego pasa. Pojawiające się różnice w naprężeniach w dolnym i górnym pasie są aż trzykrotne. To pokazuje, jak niedopasowane są kształty symetryczne poprzecznego przekroju do obciążenia, jakie jest asymetryczne. Rozwiązanie to w związku z tym jest nieefektywne i w konsekwencji zużywa się większą ilość materiału. Szerokostopowy dwuteowy przekrój stosuje się mając do czynienia ze suwnicami posiadającymi mniejszy udźwig, oraz gdy rozpiętość podsuwnicowej belki jest niewielka.  (uprawnienia budowlane 2022) 

Monosymetryczne przekroje

Na przestrzeni wielu lat na podsuwnicowe belki używa się przekroje monosymetryczne. Stosuje się je najczęściej w jednym z trzech rozwiązań. Pierwszym wariantem rozwiązania jest monosymetryczny kształt dwuteowej blachownicy. Posiada ona w takim wypadku poszerzony górny pas oraz zwężony pas dolny. Dane pasy różnicuje się poprzez dokonanie zmian w ich grubości.  (program egzaminu na uprawnienia)   Takie rozwiązanie jest jednak dużo mniej efektywne i w związku z tym rzadziej się je stosuje. W starszych rozwiązaniach walcowany rodzaj teownika uzupełniało się za pomocą dwóch kątowników. Taki przekrój obecnie zastępuje się dwuteową blachownicą, gdzie górny pas tworzy się z walcowanego ceownika. Rozwiązanie to stwarza najlepsze dopasowanie rozłożenia powierzchni poprzecznego przekroju w związku ze sposobem obciążenia danego elementu. Dokonując połączeń kilku czynników, jakie są korzystne, górny pas rozbudowany zostaje względem dolnego, co daje efektywność takiego rozwiązania.  (uprawnienia budowlane kontakt) 

Łączenie dwuteowego przekroju szerokostopowego

Zwykle dwuteowy przekrój szerokostopowy łączy się z statycznym jednoprzęsłowym schematem belki w bocznej i pionowej płaszczyźnie. Jednoprzęsłowy schemat najczęściej stosuje się, dlatego też niekiedy traktuje się go jako podstawowe konstrukcyjne rozwiązanie. Mając do czynienia z podsuwnicowymi belkami o większych rozpiętościach albo obciążeniu warto wziąć pod uwagę rozwiązanie, które będzie cechować się większym stopniem skomplikowania kształtu poprzecznego przekroju albo statycznego schematu w bocznej albo pionowej płaszczyźnie. (uprawnienia budowlane program) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com